معرفی شهرستان

 
 


 

 
شهرستان ميبد  
____________  
  
       شهرستان میبد یکی از شهرستانهای استان یزد در مرکز ایران است. زبان مردم میبد فارسی دری می باشد که دارای گویش های محلی مختلف می باشد. این شهرستان با 5084 کیلومتر مربع وسعت ، يكي شهرستان استان یزد است و به لحاظ تراکم نسبی جمعیت ، بعد از یزد قرار دارد و همچنين دومین مرکز شهری و تجاری استان یزد محسوب میشود.
 میبد در 50 کیلومتری شمال غربی یزد و جمعیت آن بر اساس برآور آماري سال 1392 ، 91683 نفر مي باشد .شهرستان میبد شامل یک بخش مرکزی و دو  بخش بفروئیه و ندوشن  است .
از اين شهرستان بزرگاني چون آیت الله حایری مهرجردی موسس حوزه علمیه قم – قاضی میرحسین – رشیدالدین میبدی صاحب کشف الاسرار – آیت الله اعرافی ظهور نموده اند.
این شهرستان مرکز زیلوبافی و سفال دست‌ساز ایرانی و پایگاه عمده تولید کاشی و سراميك ايران میباشد .
در عرصه ايثار و شهادت نيز مردم ميبد در طول هشت سال دفاع مقدس 363 شهید، 815جانباز ، 75 آزاده تقديم انقلاب اسلامي نموده اند.
اين ديار مملو از از استعدادهاي ناب است كه توانسته اند 12 سال رتبه برتر كنكور سراسري را به خود اختصاص دهند . در زمينه آموزش عالي نيز اين شهرستان با هشت مركز آموزش عالي داراي جايگاه ويژه اي است.
 
 
آموزش و پرورش، حوزه علميه و آموزش عالي
_________________________________
 
         بعد از انقلاب شكوهمند اسلامي فعاليتهاي ارزشمند بسياري در بخش آموزش و پرورش صورت گرفت تعداد مدارس ميبد در سال 1357 تنها 33 مدرسه بود ولي در حال حاضر با جديت مردم و كمكهاي بدون چشم داشت خيرين و كمكهاي دولت تعداد 134 مدرسه با 13425 دانش آموز در شهرستان وجود دارد . توليد علم و نظريه پردازي يكي از مهم ترين گزينه براي خروج كشور از انفعال و به دستگيري ابتكار عمل مي باشد . با اين تفاسير اولين مركز آموزش عالي ميبد در سال 1366 پايه ريزي شد و هم اكنون اين دانشگاه در حال حاضر به عنوان يكي از واحدهاي بسيار بزرگ دانشگاه آزاد اسلامي به شمار مي رود و طي سالهاي اخير 8 مركز آموزش عالي و 2 حوزه علميه خواهران و برادران در شهرستان ايجاد گرديده است :
1-دانشگاه پيام نور
2-مركز آموزش علمي – كاربردي
3-مركز آموزش عالي ميبد
4-دانشكده علوم قرآني
5-آموزشكده فني و حرفه اي امام خميني(ره)
6-آموزشكده فني و حرفه اي خواهران
7-دانشكده خبر
8-دانشكده پرستاري و مامايي 
 
 
 
 
 
 
 
 بهداشت و درمان:
_______________
 
         قبل از انقلاب بیمارستانی در میبد وجود نداشت در سال 1368 توسط خیرین کلنگ بیمارستان امام جعفر صادق(ع) به زمین زده شده و این بیمارستان در زمینی به مساحت 110 هزار متر مربع و زیربنایی بالغ بر 12500 متر مربع با اعتبار بیش از 5/1 میلیارد تومان در 22 بهمن 1380 افتتاح و تحویل دانشگاه علوم پزشکی گردید.
مراکز بهداشتی شهرستان به ترتیب ذیل می باشد:
1-مرکز بهداشتی و درمانی 8 باب
2-پایگاه بهداشتی 5 باب
3-خانه بهداشت 12 باب
4-اورژانس 115   3 باب
5-آموزشگاه بهورزی 1 واحد
 
 
 
صنعت و معدن :
___________
 
       صنایع دستی مردم این دیار زیلوبافی،سرامیک‌سازی، سفال‌سازی، کرباس‌بافی، فرش‌بافی و موتابی است که از گذشته دور در این ناحیه رواج داشته است. همه ساله زیلوهای بافت میبد و فرآورده‌های سرامیک‌سازی آن به دیگر شهرهای استان یزد و سایر نقاط ایران صادر می‌شود.
میبد از نقطه نظر معدنی در حال حاضر غني مي باشد و در بخش صنايع دستي  بویژه ظروف سفالی ،چینی و سرامیکی سابقه طولاني داشته و دارد و همچنین صنعت زیلوبافی شهرستان در ایران بی نظیر است. صنایع کارخانه ای نیز در این شهرستان رشد قابل ملاحظه ای داشته است به طوری که در حال حاضر 18 کارخانه تولید کاشی و سرامیک و حدود 34 شرکت فعال در صنایع جانبی این صنعت همچون تولید لعاب،گلوله های سرامیکی و ساخت ماشین الات و تجهیزات در شهرستان میبد متمرکز شده است که سالانه بیش از 80 میلیون متر مربع انواع کاشی و سرامیک تولید می شود که این میزان در حدود 40 درصد تولید کاشی کشور می باشد و در همین راستا مجوزهای اولیه ایجاد شهرک صنعتی و منطقه ویژه اقتصادی کاشی و سرامیک در شهرستان اخذ شده است.
علاوه بر صنعت کاشی میبد دارای 2 شهرک صنعتی فعال می باشد که صنایعی از قبیل غذائی و داروئی،فلزی و برق،نساجی و پوشاک و شیمیایی و سلولزی در آن مستقر می باشند وهم چنین این شهرستان دارای 9 معدن فعال با ذخیره 8683200 تنمی باشد.
راهها
میبد شهرستاني است که قسمت اعظم بافت جمعیتی آن بر مسیر راه ارتباطی یزد به اصفهان و تهران قرار گرفته است و همین موقعیت مناسب در رونق اقتصادی این شهرستان نقش اساسی دارد. به غیر از این مسیر اصلی راه دیگری وجود دارد که این شهرستان را به ورزنه در استان اصفهان با جاده خاكي  و همچنين جاده صدر آباد به تفت  متصل مي كند . این راه نیز آسفالته بوده و در همین مسیر دو واحد عمده صنعتی میبد(کارخانه قند کله و کارخانه فولاد میبد) قرارد ارد.
طول راههای شهرستان میبد 29 کبلومتر است که 22 کیلومتر راه چهارخطه(بزرگراه)و 7 کیلومتر از نوع راه فرعی آسفالته می باشد.
راههای روستائی شهرستان میبد 246 کیلومتر است که 101 کیلومتر آسفالته و 145 کیلومتر خاکی است.مبید از نقطه نظر خطوط ریلی نیز بر مسیر راه آهن تهران-یزد قرار دارد و ایستگاه مسافربری آن پررونق می باشد. میبد بر مسیر خط انتقال آب به یزد قرار دارد و جزء شهرستانهای استفاده کننده از طرح انتقال آب می باشد.
 
 
 
قابلیتها و پتانسیلها:
_______________
 
1- وجود زیرساختهای مناسب توسعه صنعتی از جمله وجود شهرک صنعتی جهان آباد و ناحیه صنعتی حسن آباد با امکانات زیربنایی مناسب
2- وجود مراکز متعدد آموزش عالی و امکان توسعه آن
3- وجود باغات انار و پسته و ضرورت حفظ و احیاء آن برای استمرار حیات
4- قرار گرفتن در مسیر راه ترانزیتی تهران-بندر عباس
5- وجود نیروی انسانی آموزش دیده و آماده به خدمت
6- وجود جاذبه ها و بافتهای فراوان تاریخی و مذهبی و قابلیت توسعه گردشگری
7- معرفی میبد به عنوان اولین شهر نمونه گردشگری
8- سابقه دیرینه در سفالگری و زیلوبافی به عنوان صنایع دستی پویا و ارزشمند