استان یزد بهشت انرژی خورشیدی محسوب می‌شود

استان یزد بهشت انرژی خورشیدی محسوب می‌شودبه گزارش اداره كل روابط عمومي استانداري يزد «سيد محمد ميرمحمدي» روز پنجشنبه 9مهرماه در دیدار با اعضای «انجمن یاس‌ها» و «انجمن دوستی مجارستان و ایران» که به میزبانی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بوداپست مجارستان برگزار شد، به معرفي توانمندی‌های يزد پرداخت و اظهار داشت: استان یزد یکی از استان‌های بزرگ کشور ایران است و ازنظر معادن دومین استان کشور ایران به‌حساب می‌آید.

استاندار يزد افزود: استان یزد ازنظر تاریخ نیز دومین شهر تاریخی جهان به‌حساب می‌آید و ازنظر میراث فرهنگی و هنرهای معماری و فناوری‌های سازگاری با طبیعت نيز در رتبه اول قرار دارد.
عالی‌ترین مقام اجرايي استان ادامه داد: استان يزد یکی از استان‌های گردشگری ایران است و در طول سال چهارفصل را در خودش دارد و به همین دلیل زمینه گردشگری طبیعی نیز در این استان وجود دارد.
وی از مناطق کویری و بیابانی با آسمان‌های پرستاره، مناطق کوهستانی و ییلاقی با آب‌وهوای بسیار مطلوب، مناطق کویری با شن‌های روان برای ریگ نوردی و کوهستان‌های سر به فلک کشیده با ارتفاع بیش از 4هزار متر از سطح دریا، به‌عنوان جاذبه‌های طبیعی یزد یادکرد.
ميرمحمدي خاطرنشان كرد: گردشگرانی که در استان یزد حضور پیداکرده‌اند همه از آرامش، صفا و صمیمیتی که مشاهده کرده اند بسیار لذت برده‌ و از مردم بسیار مهربان و مهمان‌دوست يزد خاطرات خوبي به یادگار دارند.
وي به زمینه‌های همكاري با كشور مجارستان اشاره و عنوان كرد: ما در ارتباط با فعالیت‌های آموزشی و تحقیقاتی، صنعتی و کشاورزی می‌توانیم با مجارستان همکاری خوبی را داشته باشیم.
 
ضرورت تقویت اشتراکات دو کشور
 
 وی در ادامه به روابط تاریخی ايران با کشور مجارستان اشاره کرد و گفت: با توجه به اينكه مردم یاسپرین خودشان را یزدی می‌دانند و ریشه در یزد دارند و مردم مجارستان که خودشان را آسیایی می‌دانند، تقویت مشترکات بین دوکشور ضروری به نظر می رسد.
ميرمحمدي همدلی و همکاری بین ملت‌ها راه نجات بشريت دانست وخاطرنشان كرد: من در شهر یاسپرین و در استان سولنوك و ساير نقاط کشور مجارستان احساس کردم که در وطن خودم هستم، زيرا در هر جلسه‌ای که حضور پیدا کردم احساس عشق و علاقه به ایرانیان را دیدم. 
 
ایران در عین اقتدار کشوری صلح‌طلب است
 
 وي در بخش ديگري از سخنان خود كشور جمهوري اسلامي ايران را در عين اقتدار، كشوري صلح‌طلب و علاقه‌مند به تعامل با ملت‌های مختلف دانست و افزود: ایران کشور بزرگ و پهناوری است که ازنظر تاریخی قدمت بالایی دارد و در اين مذاکرات دوساله اخیر درزمینه هسته‌ای نشان داد که بسیار مقتدر، توانمند، صلح‌طلب و علاقه‌مند به تعامل با ملل مختلف است.
ميرمحمدي تصريح كرد: هیئت مذاکره‌کننده ایران با برگزيدگان شش قدرت جهانی وارد مذاکره شد و نشان داد که در سطح قدرت‌های جهانی مطرح و در همه زمینه‌های اقتصادی، فناوری، فرهنگی و تاریخی مقتدر است.
عالی‌ترین مقام اجرايي استان یزد بابیان اينكه ایرانی‌ها در هر نقطه‌ای از جهان که حضور پیدا کردند منشاء خیرات و برکات زیادی شده اند، ادامه داد: در آمریکا نيز ایرانی‌ها نقش و مسئولیت‌های تأثیرگذار و بلندمرتبه‌ای حايز شده اند.
استاندار يزد بابیان اینکه استعداد و ظرفیت‌ها ایران در پسا تحریم می‌تواند بستر بسیار ارزشمندی برای توسعه روابط با کشورهای مختلف را فراهم آورد، گفت: امروز راه توسعه همکاری‌های مختلف بیش از گذشته فراهم‌شده و شرایط همکاری های دوجانبه برای کشورهایی که روابط خوبی با آنها داشته‌ایم، فراهم است.
عالی‌ترین مقام اجرايي استان گفت: حجم مبادلات بازرگانی ایران و مجارستان نسبت به دو دهه قبل کاهش داشته است که امیدواریم با قراردادهاي جدید همکاری‌ها به‌شدت توسعه پیدا کند و شاهد رونق و توسعه مبادلات فی‌مابین باشیم.
ميرمحمدي با اشاره به پيشرفت سريع دانش بشر و سرعت در فنّاوری اظهار داشت: سرعت پیشرفت‌ها مستلزم هم‌افزایی‌های بیشتر ملت‌ها است و ما امیدواریم که اندیشمندان، دانشمندان، تجار، صنعتگران و فرهنگیان دو كشور همه و همه دست‌به‌دست هم بدهیم و بتوانیم یك جهان بسیار شایسته و زیبا را برای امروز و نسل‌های بعد فراهم کنیم.
استاندار يزد در پايان سخنان خود از سفیر جمهوری اسلامي ايران در كشور مجارستان تشکر و ابراز امیدواری کرد که دو كشور ايران و مجارستان در زمینه گسترش همکاری‌ها و روابط فی‌مابین بیش از گذشته موفق باشند.
 
شاهد اوج‌گیری روابط دوجانبه ایران و مجارستان هستیم
 
در این جلسه سفیر جمهوری اسلامی ایران در مجارستان ضمن خوش‌آمد گویی به هیئت یزدی با اشاره به فاجعه بزرگ منا در مکه مکرمه،سو مدیریت را دلیل این حادثه دانست و گفت: تعداد زیادی از حجاج ایرانی در مراسم حج امسال قربانی شده‌اند و تقاضا می‌کنم به احترام آن‌ها، ایستاده سکوت کنیم.
«محمدرضامرشدزاده» با اشاره به جلسات برگزارشده پیرامون روابط دوجانبه ایران و مجارستان، افزود: اگرچه روابط ایران و مجارستان دارای فراز و نشیب بوده ولی هیچ‌گاه این روابط در دهه‌های اخیر قطع نشده است و ما امروزه شاهد اوج‌گیری روابط هستیم.
وی بابیان اینکه در بحث دیپلماسی سفر مقامات عالی‌رتبه کشورها به کشوری دیگر نشان دهنده اعتماد متقابل است، تأکید کرد: با توجه به حسن اعتمادی که دو کشور نسبت به یکدیگر دارند و اراده‌ای که وجود دارد، آماده‌ایم همکاری‌های متقابلی را داشته باشیم.
سفیر کشورمان در مجارستان ارتباط خوب دو کشور را ناشی از مشترکات تاریخی و فرهنگی دانست و از ارتباط یزد و یاسپرین به‌عنوان سنبل ارتباطات ایران و مجارستان یادکرد.
وی حضور استاندار یزد را در رأس هیئت تجاری سفر کننده به مجارستان را حاوی پیام دانست و خاطرنشان کرد: حضور ایشان در کشور مجارستان نشان از عزم جدی استان یزد برای توسعه روابط اقتصادی با این کشور را دارد.
وی در پایان ابراز امیدواری کرد تا در آینده نزدیک شاهد گسترده‌تر شدن روابط و همکاری‌های بیشتر دو کشور باشیم.