افتتاح نمایشگاه آثار هنری ایرانیان مقیم هلند در باغ موزه قصر

افتتاح نمایشگاه آثار هنری ایرانیان مقیم هلند در باغ موزه قصرنمایشگاه آثار هنری فائزه رضاقلی‌نژاد و مهدی آرامی ایرانیان مقیم هلند به همت اداره كل امور فرهنگی ایرانیان خارج از كشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی صبح امروز در باغ موزه قصر افتتاح شد.


به گزارش خبرگزاری برنا، سومین نمایشگاه آثار هنری ایرانیان مقیم هلند صبح امروز، 20 دی‌ماه به همت اداره كل امور فرهنگی ایرانیان خارج از كشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در باغ موزه قصر افتتاح شد.
آیین افتتاحیه این مراسم با تلاوت آیاتی چند از كلام‌الله‌مجید و سرود ملی آغاز، سپس حسین دیوسالار، مدیركل امور فرهنگی ایرانیان خارج از كشور به ارائه مباحثی پیرامون معرفی فرهنگ و تمدّن ایرانی در خارج از كشور پرداخت.


وی با اشاره به اینكه برقراری ارتباط مستمر با ایرانیان خارج از كشور بر عهده اداره كل امور فرهنگی ایرانیان خارج از كشور است، گفت: با برپایی اینگونه نمایشگاه ها ، می توان زمینه‌ای برای ارتباط با هنرمندان ایرانی مقیم خارج از كشور را فراهم كرد.
دیوسالار افزود:با همراهی مسئولان باغ موزه، میزبان دو نفر از هنرمندان ایرانی مقیم هلند شدیم تا فرهنگ و هنر اصیل ایرانی كه با ذوق و سلیقه به تصویر كشیده شده است، در معرض دید قرار گیرد.


مدیركل امور فرهنگی ایرانیان خارج از كشور با تأكید بر لزوم طراحی آثار هنری اصیل ایرانی، گفت: با طراحی نقاشی‌های متعدد كه مضون فرهنگ و هنر ایرانی را به نمایش می‌گذارد، می‌توان تعاملی با هنرمندان ایرانی مقیم خارج از كشور و حفظ این روابط با هنرمندان داخلی را ایجاد كرد.


وی ادامه داد: یكی از وظایف این اداره كل ، فراهم كردن اقدامات فرهنگی و هنری و همچنین ارائه تسهیلات لازم برای برقراری ارتباط با هنرمندان ایرانی مقیم خارج از كشور است تا از این باب، زمینه توسعه فرهنگ ایرانی در خارج از كشور مهیاء شود.


برپایی نمایشگاه آثار هنرمندان ایرانی مقیم آلمان


دیوسالار با اشاره به حوزه مسئولیتی اداره كل امور فرهنگی ایرانیان خارج از كشور، گفت: سعی شده تا ارتباط با هنرمندان ایرانی خارج از كشور و همچنین روابط آنان با هنرمندان داخلی بیش از پیش بسط و گسترش یابد.


وی افزود: درصدد آن هستیم تا در آینده‌ای نزدیك، نمایشگاهی با حضور هنرمندان آلمانی برگزار كنیم.


سپس، سعیدی، مدیر باغ موزه قصر با اشاره به بر ضرورت توسعه فرهنگ ایرانی در خارج از كشور، اظهار كرد: با توجه به آثار هنری ارزشمندی كه هنرمندان ایرانی از آن بهره‌مند هستند، لازم است تا نمونه این نمایشگاه به صورت مستمر برپا شود.


وی با تأكید بر انتقال فرهنگ ایرانی در خارج از كشور، گفت: با فراهم شدن زمینه‌های فرهنگی برای نمایش آثار هنرمندان ایرانی در خارج از كشور، می‌توان در آینده‌ای نزدیك شاهد توسعه فرهنگ ایرانی در اقصی نقاط جهان بود.


مدیر باغ موزه قصر افزود: امید است تا این دور از نمایشگاه آثار هنری ایرانیان مقیم خارج از كشور به عنوان آخرین دستاورد هنری در باغ موزه قصر نباشد؛ لذا این مركز اعلام آمادگی برای هر چه بیشتر توسعه این مهم را دارد.


لزوم انتقال فرهنگ اصیل ایرانی در خارج از كشور


در ادامه، فائزه رضاقلی‌نژاد، هنرمند ایرانی مقیم هلند با ابراز خرسندی از برپایی نمایشگاه و تلاش وافر اداره كل امور فرهنگی ایرانیان خارج از كشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، گفت: این نمایشگاه و نمونه‌هایی از این قبیل در جهت توسعه فرهنگ اصیل ایرانی كمك بسزایی می‌كند.


وی ادامه داد: برای اجرای رویدادهای فرهنگی در داخل و خارج از كشور می‌توان نمایشگاه‌های هنری برپا كرد تا از این رو میان هنرمندان ایرانی داخلی و خارجی تعامل برقرار شود.


مبدع شیوه نقاشی رنگ و روغن بر روی حصیر، گفت: از سال 1356 فعالیت خود را در رشته نقاشی آغاز كرده‌ام و تاكنون موفق به طراحی تعداد بسیاری از نقاشی‌ با سبك و سیاق مربوط به فرهنگ و تمدّن ایرانی و زنان ایرانی شده‌ام.


وی با بیان این كه هنر در زندگی امروز ما دارای جایگاه ویژه‌ای است، اظهار كرد: در پی آنم تا بیش از پیش، فرهنگ ایرانی را برای انتقال به مردم خارج از كشور بالاخص هنرمندان خارجی در قالب آثار هنری به نمایش بگذارم.


معرفی تمدّن ایرانی در قالب نمایش آثار هنری


در بخش پایانی آیین افتتاحیه این نمایشگاه هنری، مهدی آرامی، دیگر هنرمند ایرانی مقیم هلند به ایراد سخنرانی پرداخت؛ وی معتقد است كه باید هنر به عنوان یك زبان در روابط انسان‌ها ایجاد شود.


آرامی با تأكید بر پدید آوردن لحظه‌های عاطفی، گفت: فراهم شدن روابط انسان‌ها و حتّی میان ملل مختلف می‌تواند لحظه‌های عاطفی را پدید آورد؛ آفرینش برگرفته از هنر پروردگار است و ما می‌توانیم این هنر را در قالب لحظه‌های تازه پدید آوریم.


گفتنی است، این نمایشگاه در راستای معرفی فرهنگ و تمدّن اصیل ایرانی در قالب نمایش آثار هنری فائزه رضاقلی‌نژاد و مهدی آرامی، از ایرانیان مقیم هلند برپا شده است كه تا 25 دی‌ماه طی ساعات 9 تا 19 در محل باغ موزه قصر دایر خواهد بود.


نمونه این نمایشگاه در سال‌های گذشته با معرفی آثار هنری ایرانیان مقیم دیگر كشورها برپا و با استقبال خوبی از سوی بازدیدكنندگان مواجه شده است.


علاقه‌مندان برای بازدید از آثار هنری ایرانیان مقیم هلند می‌توانند به نشانی تهران، انتهای خیابان شهید مطهری(ره)، بعد از تقاطع خیابان دكتر شریعتی، میدان پلیس، باغ موزه قصر( ملك‌الشعرای بهار) مراجعه كنند.

 
تاریخ درج خبر: يکشنبه ٢١ دی ١٣٩٣ / شماره خبر: ٣٩٠١

خروج