آماده برقراری روابط اقتصادی با کشور های آفریقایي در پسا تحريم هستيم

آماده برقراری روابط اقتصادی با کشور های آفریقایي در پسا تحريم هستيمبه گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری یزد،" سید محمد میرمحمدی" بعدازظهر شنبه 28شهریورماه در دیدار با "هادی فرجوند" سفیر جمهوری اسلامی ایران در کشورکنیا با اشاره به ظرفیت های اقتصادی دو کشور ایران و کنیا، برقراری روابط اقتصادی با این کشور را امکان پذیر دانست وگفت: استان یزد آمادگی برقرای روابط اقتصادی با کشورکنیا را دارد.
وی تاکید کرد: استان یزد در همین راستا آمادگی دارد تا با توجه به نیاز کشور کنیا، محصولات مرتبط با صنعت ساختمان از جمله کاشی و سرامیک و سنگ های تزئینی را به این کشور صادر کند.
وی با اشاره به اینکه گردشگری یکی از محورهای مهم و مشترک دو کشور ایران و کنیا است، گفت: معتقدیم استان یزد می‌تواند یکی از مقاصد گردشگری مردم کنیا درسفر به کشور عزیزمان ایران باشد.
وی بابیان اینکه یکی از پتانسیل‌های استان یزد در برقراری روابط اقتصادی با کشور کنیا بحث فولاد و صنایع وابسته به آن است، تصریح کرد: استان یزد از انتقال دانش و سرمایه‌گذاری مرتبط با این صنعت در کشور کنیا،استقبال می‌کند.
"میرمحمدی" از پسته و زعفران نیز به‌عنوان دو کالای ارزشمند برای صادرات به کشور کنیا نام برد و تأکید کرد: مشارکت ایران و به‌ویژه استان یزد در بحث کشاورزی کنیا می‌تواند در رونق اقتصادی هر دو کشور تأثیرگذار باشد.
عالی‌ترین مقام اجرایی استان یزد با اشاره به اینکه استان یزد در بحث صنایع "های تک" آماده مشارکت با سرمایه‌گذاران خارجی است، خاطرنشان کرد: با توجه به استقرار منطقه ویژه علم و فناوری در استان یزد، از حضور سرمایه‌گذاران کشورهای خارجی ازجمله سرمایه‌گذاران کشور کنیا استقبال خواهیم کرد.
در ابتدای این نشست نیز سفیر جمهوری اسلامی ایران در کشور کنیا با اشاره به اینکه در این کشور فعالیت‌های زیادی در صنعت راه و ساختمان آغازشده است،گفت: شرکت‌های خوب ایرانی با کالاهای مرغوب خود می‌توانند بازار مصالح ساختمانی و راه‌سازی در کشور کنیا را از آن خود کنند.
"هادی فرجوند" با این پیشنهاد که شرکت‌های فعال و تاثیرگذار استان یزد در نمایشگاه‌های صنعت ساختمان و کشاورزی کشور کنیا، حضور فعال داشته باشند، افزود: در حال حاضر شرکت‌هایی از کشورمان در کنیا مشغول به کار هستند و موفق نیز عمل کرده‌اند.
وی در پایان تصریح کرد: از کشور کنیا به‌عنوان هاب منطقه و دروازه شرق آفریقا یاد می‌شود که این مهم نشان از ظرفیت بالای این کشور در جذب سرمایه‌گذار خارجی دارد.
گفتنی است سفیر جمهوری اسلامی ایران در کشور کنیا، امروز در رأس هیئتی به استان یزد سفرکرده بود و ضمن بازدید از صنایع و ظرفیت‌های استان، با استاندار یزد دیدار و پیرامون ایجا د و گسترش روابط اقتصادی استان یزد و کشور کنیا بحث و تبادل‌نظر کرد. کشور کنیا با 41 میلیون جمعیت در شرقی‌ترین نقطه قاره آفریقا قرارداد.