آماده همکاری دوجانبه در بحث صنایع «های تک» هستیم

آماده همکاری دوجانبه در بحث صنایع «های تک» هستیمبه گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری یزد، استاندار یزد و هیئت تجاری و صنعتي استان یزد، روز يکشنبه12مهرماه با اعضای اتاق اقتصاد فدرال اتريش دیدار و گفتگو کردند.
«سید محمد میرمحمدی» در این نشست با اشاره به اینکه روابط ايران و اتريش به ساليان بسيار طولاني برمی‌گردد، گفت: همکاری‌های سياسي، فرهنگی این دو کشور از دوران صفويه آغازشده است.
وی افزود: وجود بيش از چهل هزار نسخه از كتب فارسی‌زبان در کتابخانه‌های اتريش به‌ویژه از شعراي معروف و دانشمندان بزرگ ايراني مثل حافظ، فردوسي و ساير شعرا و انديشمندان ايراني حكايت از همکاری‌های بسيار صميمانه و نزديك ایران با اتريش دارد.
استاندار یزد بابیان اینکه معتقدیم زمینه‌های همكاري و تعاملات پايدار فی‌مابین دو کشور به مشتركات فرهنگي برمی‌گردد، تصریح کرد: خوشبختانه اين سوابق طولاني حكايت از همکاری‌های پايدار بين اتريش و ايران دارد و به همين دليل عليرغم فراز و نشیب‌هایی كه در مسائل سياسي جهاني رخ‌داده خوشبختانه روابط مستحكم و پايدار ايران و اتريش محفوظ مانده است.
وی بابیان اینکه این مسائل در فراهم كردن بستر مناسب در مذاكرات با کشورهای 1+5 بسیار مفید و منافع زیادی برای ایران و جهان در برداشته است، افزود: انجام مذاکرات در کشور اتریش فضاي خصمانه را به فضاي دوستانه تبديل کرد و موجب رفع نگراني و دغدغه خيلي از ملت‌های جهان شد.
میرمحمدی با اشاره به اینکه سفر مقامات عالی‌رتبه کشور اتریش به همراه هیئت اقتصادي و بازرگانی به ايران، نشان از سطح روابط دوستانه ایران و اتریش دارد، تأکید کرد: مبادلات ما بايد سطح بالاتري به خود بگيرد و اگر الآن حدود 230 تا 300 ميليون يورو است، اميدواريم با توسعه همکاری‌ها و مناسبات اين رقم به چند ميليارد افزايش پيدا كند.

 

فرصت‌های سرمایه‌گذاری بزرگي در ايران و یزد وجود دارد


استاندار یزد بابیان اینکه فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران فراوان است، خاطرنشان کرد: در زمينه نفت، معادن و فلزات، گردشگري و آموزش و تحقیقات فرصت‌های بی‌نظیری در ایران وجود دارد.
وی افزود: استان يزد در حال حاضر 2/1 ميليارد تن ذخایر صنايع سنگ‌آهن قطعي شده و 5 ميليارد تن ذخاير شناسایی‌شده وجود دارد.
میرمحمدی صنايع پایین‌دستی صنايع فلزي و معدني را فرصت‌هایی براي صنايع قطعه‌سازی و موارد تبديل به كالاهاي مصرفي دانست و گفت: سرمایه‌گذاری در صنايع پایین‌دستی ارزش‌افزوده قابل‌توجهی را در بر خواهد داشت.
استاندار يزد، استان یزد را فرصت مساعدی برای راه‌اندازی نیروگاه‌های خورشیدی دانست و خاطرنشان کرد: معتقدیم امكان سرمایه‌گذاری مشترك در این زمینه وجود دارد.
وی در ادامه از نيروي انساني مستعد و سخت‌کوش و دانش آموزان شایسته یزدی یادکرد و گفت: دانش آموزان استان يزد در 21 سال گذشته به‌صورت پی‌درپی رتبه اول ورود به دانشگاه‌های ایران را كسب کرده‌اند.
عالی‌ترین مقام اجرایی استان یزد استقرار منطقه ويژه علم و فناوري را در این استان، ویژگی مطلوبی دانست و تأکید کرد: در جهت توسعه مراكز خلاقيت و نوآوري تلاش‌های زيادي در حال انجام است و خوشبختانه ما به فناوری‌ها و اختراعات چشمگيري نیز دست‌یافته‌ایم و كشور اتريش می‌تواند در امر فناوري و توسعه علمي همكاري مؤثری با ايران داشته باشد.
گفتني است در ادامه اين نشست، استاندار يزد، معاون اتاق اقتصاد فدرال اتريش و تجار اتريشي و ايراني نقطه نظرات خود را ابراز و زمینه‌های همكاري را با يكديگر در ميان گذاشتند. كاردار سفارت ايران در اتريش نيز مسئول پيگيري و انعقاد تفاهمات فی‌مابین گرديد و مقرر شد طرفين نسبت به زمینه‌های همكاري مشترك اقدام و تفاهمات حاصله را اجرايي کنند.