انتقاد سازمان ملل از محدود کردن تردد مهاجران ایرانی در جزیره مانوس

انتقاد سازمان ملل از محدود کردن تردد مهاجران ایرانی در جزیره مانوسبه گزارش ایرنا، پاپوآ گینه نو با زیرپاگذاشتن قوانین بین المللی تردد مهاجران و پناهجویان در جزیره مانوس را محدود کرده و آزادی تردد به این پناهجویان نمی دهد.

استرالیا در جزایر مانوس و نائورو بازداشتگاه هایی برای جلوگیری از ورود پناهجویان به خاک استرالیا تدارک دیده است که در شرایط بسیار بدی اداره شده و واکنش جامعه بین الملل را بدنبال داشته است.

پناهجویان این منطقه می توانند تنها از ساعت شش صبح تا 18 بیرون از مرکز انتقالی خود باشند و در بین این ساعات باید به این مرکز بازگردند. نیروهای امنیتی جزیره مانوس اخیرا یک پناهجوی ایرانی را به دلیل بازنگشتن به مرکز انتقالی لورنگائو شرقی پس از اتمام زمان تردد مورد ضرب و شتم قرار دادند.

به نوشته روز پنجشنبه شبکه خبری ای.بی.سیاسترالیا، سخنگوی کمیسیون عالی پناهندگان سازمان ملل گفت: محدودیت های مسافرتی تحمیل شده بر پناهندگان در مانوس غیرقانونی است.

وی گفت که براساس قوانین بین المللی، آزادی و ممنوعیت بازداشت خودسرانه شامل همه افراد بدون در نظر گرفتن مهاجرت و یا هر وضعیت دیگر از جمله پناهجویان و پناهندگان می شود.

تارنمای این شبکه خبری بدون نام بردن از این سخنگو، نوشت: متعهدین به کنوانسیون پناهندگان سال 1951 موظف به ارائه محل سکونت در قلمرو خود و آزادی تردد در این سرزمین به پناهجویان هستند.

استر گائگامینگ افسر ارشد مهاجرت پاپوا گینه نو در بیانیه ای ادعا کرد دولت پاپوا بدنبال محدودکردن آزادی پناهندگان نیست، با این حال ما وظیفه مراقبت از پناهندگان را بر عهده داریم.

وی گفت: قوانین بین المللی مواردی از محدودیت ها را نیز به رسمیت می شناسد.

پاپوا گینه نو همچنین برای انتشار کمتر اطلاعات از بازداشتگاه های پناهجویان شبکه فیسبوک را برای این افراد در مانوس محدود کرده است که این عمل با انتقادهایی مواجه شد.

انسان های سودجو طی سال های گذشته با سیاه نمایی های غرب، جوانان ایرانی را اغفال کرده و با بهشت نمایی کشورهایی مانند استرالیا آنان را در دام انداخته و تلاش کردند آنها را به صورت غیرقانونی به این کشورها منتقل کنند که براساس قانون های سختگیرانه با مشکلات زیادی روبرو شده اند.

استرالیا اکنون در تلاش است براساس قراردادی، پناهجویانی که پرونده آن ها را رد کرده به کامبوج بفرستد و تاکنون تنها چهار پناهجو به این کشور جنوب شرق آسیا منتقل شده اند.

راه حل دیگر استرالیا بازگرداندن این افراد به کشورشان است و تاکید دارد این افراد باید به اجبار به کشور خود بازگردند، اما ایران این روش کانبرا را رد کرده است.

سیاست دولت ایران آزادی عمل اتباع کشورمان برای گزینش محل اقامت است و چنانچه فردی قصد بازگشت داوطلبانه به ایران را داشته باشد مورد پذیرش قرار می گیرد.

پناهجویان ایرانی در ابتدا به صورت قانونی از کشور خارج شدند، اما با توجه به شرایط و مشکلات موجود در فرایند پناهجویی مجبور به استفاده از قایق هایی شدند تا خود را به استرالیا برساندند و اکنون در بازداشتگاه های جمهوری نائورو و جزیره مانوس با مشکلات بسیاری روبرو هستند.

براساس گزارش رسانه های استرالیا، هم اکنون 300 پناهجوی ایرانی در مانوس در بازداشت بسر می برند و166 نفر هم در نائورو هستند. 440 مهاجر ایرانی نیز به دلیل پذیرش نشدن در بازداشتگاه های داخل استرالیا بوده و چند هزار نفر نیز تنها مجوز عبور موقت دارند و در انتظار مشخص شدن شرایط خود هستند.

 

 
تاریخ درج خبر: يکشنبه ٧ تير ١٣٩٤ / شماره خبر: ٤٥٢٨ /

خروج