ایجاد بانک اطلاعات حامیان ایتام مقیم خارج

ایجاد بانک اطلاعات حامیان ایتام مقیم خارجمحمد محمدی‌فرد در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، افزود: طیف وسیعی از هم وطنان ایرانی که خارج از کشور زندگی می‌کنند جزو افراد متمکن، نخبه و برجسته در حوزه‌های تخصصی گوناگون هستند و توفیقات خوبی در زمینه‌های طب، صنعت، تجارت و غیره داشته و به یاری رساندن به ایرانیان نیازمند داخل کشور علاقه دارند.

محمدی فرد ضمن اشاره به اینکه به دلیل اعتمادی که این هموطنان در خارج از کشور به کمیته امداد دارند در جهت اعتماد سازی و جلب همکاری‌های مشترک میان آنان و امداد در تلاش هستیم، اظهار کرد: سعی داریم با اعتماد سازی و جلب همکاری از ظرفیت‌های این هم وطنان مطابق نیت خیر که برای فرد اولویت دارد، استفاده کنیم.

وی در این باره تصریح کرد: بعضی از ایرانیان مقیم خارج به موطن و یا شهر و روستایی خاص علاقمندی‌هایی داشته و آن شهر یا روستا در اولویت کمک رسانی آنها قرار دارد لذا در حال ساماندهی شبکه‌های استانی خیریه‌ها در خارج از کشور هستیم.

وی ادامه داد: در تلاش هستیم که خود این افراد یا نمایندگان آنها از نزدیک با نیازمندی‌ها آشنا و بعد از آن فرایند کمک رسانی شکل بگیرد که در حال حاضر این طرح در استان‌های فارس، اصفهان، سمنان، آذربایجان شرقی و کرمان انجام شده و تجربه موفقی بوده و باید کامل یابد.

محمدی فرد ضمن اشاره به اینکه بالغ بر 20 هزار یتیم در طرح اکرام تحت حمایت هم وطنان خارج از کشور هستند گفت: این رقم تنها در ارتبا با طرح اکرام بوده و ایرانیان خارج از کشور در سایر حوزه‌ها اعم از تامین کمک هزینه‌ جهیزیه، ساخت سرپناه مسکونی، اماکن عام المنفعه و ... برای مناطق خاص و روستاها و ... با کمیته امداد مشارکت و همکاری داشته‌اند.

وی همچنین در ارتباط با بانک جامع اطلاعاتی اظهار کرد: بانک اطلاعات ایرانیان در معاونت بین الملل کمیته امداد با همکاری و هماهنگی معاونت حمایت و سلامت و معاونت توسعه مشارکت‌های مردمی به صورت چند جانبه انجام شده است.

وی همچنین در این باره اظهار کرد: در حال حاضر نیز در حال تکمیل اطلاعات حامیان مقیم خارج بوده تا بتوانیم ارتباط مستمر، تبادل گزارش و اطلاعات را در حوزه خانواده‌های محروم با ایرانیان خارج از کشور داشته باشیم و در این راستا در حال تکمیل این بانک جامع اطلاعاتی بوده و گام‌های تکمیلی آن را پیش رو داریم.

وی همچنین به حضور بیش از 2000 حامی خارج از کشور ویژه ایتام اشاره کرد و گفت: اطلاعات بیش از 2000 حامی خارج از کشور ویژه ایتام در این بانک اطلاعاتی به تفصیل ثبت شده و در حال حاضر نیز در حال تکمیل اطلاعات آنان هستیم.

وی همچنین تاکید کرد: رقم کلی حامیان خارج از کشور بیش از 2000 نفر است و به مرور با تکمیل اطلاعات در حال افزودن اسامی آنان در بانک اطلاعاتی هستیم.

وی همچنین به همکاری کمیته امداد با موسسات خیریه خارج از کشور اشاره کرد و گفت: کمیته امداد با برخی موسسات خیریه ایرانیان مقیم خارج نیز در ارتباط بوده و برای مثال حدود 5000 یتیم توسط یکی از موسسات خارج از کشور حمایت می‌شوند.

وی در این خصوص افزود: موسسه دیگری نیز در یکی از کشورهای اروپایی به تنهایی حدود 330 کودک یتیم را در استان‌های مختلف کشور تحت حمایت خود دارد و همچنین در کشورهای دیگر نیز موسسه دیگری بالغ بر 110 یتیم را تحت حمایت خود دارد.

محمدی فرد در پایان تاکید کرد: این ارقام شامل موسسات بوده که به صورت جمعی مجموعه‌ای افراد را تحت حمایت دارند در حالی که 20 هزار کودک که توسط حامیان حمایت می‌شوند به صورت شخصی است و ارقام آن جداگانه محاسبه می‌شود.

 
تاریخ درج خبر: چهارشنبه ١٠ دی ١٣٩٣ / شماره خبر: ٣٨٤٢

خروج