بازرگانان ایرانی مقیم چین خواستار گسترش همکاری بیشتر تهران - پکن شدند

بازرگانان ایرانی مقیم چین خواستار گسترش همکاری بیشتر تهران - پکن شدندبه گزارش ایرنا، در این نشست که در محل سفارت ایران و با حضور «علی اصغر خاجی» سفیر کشورمان در پکن برگزار شد، شرکت کنندگان با اشاره به شرایط مناسب در روابط و مناسبات ایران و چین، فرصت پیش آمده را بستر مناسبی برای بسط ، توسعه و تحکیم همکاری های بازرگانان و تجار دو کشور دانستند.

سفیر کشورمان نیز با اشاره به مناسبات خوب دو کشور در سال گذشته، خواستار شناخت بیشتر اوضاع در جهت استفاده بهینه از ظرفیت ها و پتانسیل های موجود از سوی بازرگانان ایرانی مقیم چین شد.

وی گفت: در سال 1393 روند مناسبات با کشور چین روندی رو به رشد بود و این موضوع تقریبا در همه حوزه های سیاسی، نظامی، دفاعی، امنیتی، اقتصادی و فرهنگی به چشم می خورد.

خاجی افزود: علاوه بر روابط موجود، برخی روابط ها نیز وارد فاز جدیدی شده و رفت وآمدها میان مقامات عالی دو کشور در سطحی بسیار خوب در حال انجام است.

سفیر ایران در چین گفت: در سال گذشته فقط حدود 200 هیات در بین دو کشور رفت و آمد داشتند که مرکز ثقل این دیدارها با توجه به گسترش همکاری های دو کشور، به بخش اقتصادی اختصاص داشت.

وی با اشاره به رویکرد مثبت تهران و پکن در توسعه همکاری ها در بخش های مختلف اقتصادی یادآور شد: این رویکرد حجم مبادلات تجاری 52 میلیارد دلاری را برای دو کشور در سال جاری رقم زده که از رشد 30 درصدی نسبت به سال قبل (1392) برخوردار بوده است.

سفیر ایران در چین خطاب به بازرگانان و تجار ایرانی گفت: اکنون بسترهای خوبی برای این همکاری ها وجود دارد و شما می توانید با استفاده مناسب و درست از این بسترها، ضمن توسعه فعالیت های خود، گام های مثبتی برای رشد، گسترش و ارتقای سطح مبادلات اقتصادی کشور خود بردارید.

خاجی همچنین به همکاری های دو کشور در حوزه سیاسی اشاره کرد و آن را در شرایط کنونی بسیار ایده آل و مناسب توصیف کرد.

وی گفت: رایزنی های خوبی میان دو کشور در جریان است و در همین راستا نشست های منظمی از جانب کمیته رایزنی های سیاسی دو طرف به صورت نوبه ای در تهران و پکن تشکیل می شود.

سفیر ایران در چین همچنین به سفر رسمی «شی جین پینگ» رییس جمهوری چین به ایران در سال آینده (1394) اشاره کرد و یادآور شد که تدارک و مقدمات این سفر از سوی مسوولان دو کشور در حال انجام است.

«حسن توانا» رییس شورای بازرگانان ایرانی مقیم چین در پکن نیز در سخنانی ضمن تشریح فعالیت های یک ساله شورا، ویژگی ها و ظرفیت های موجود بازرگانان و بخش های خصوصی فعال در کشور چین را مورد اشاره قرار داد.

وی همچنین روابط و همکاری خوب دو کشور ایران و چین در سال های اخیر را بر شمرد و از آن به عنوان فرصتی مناسب جهت توسعه و تعمیق روابط بیشتر میان بخش خصوصی دو کشور نام برد.

توانا با برشمردن راه های چگونگی تقویت روابط دو کشور، به موانع پیش روی این قشر فعال در کشور چین اشاره و از مسوولان ذی ربط خواست در حل مشکلات و برداشته شدن این موانع، بازرگانان و تجار ایرانی را یاری دهند.

در این نشست برخی از بازرگانان با بازگو کردن مسایل و مشکلاتی از جمله موانع بانکی خواستار تسریع در حل آن شدند.

شورای بازرگانان ایرانی مقیم چین هشت سال پیش فعالیت های خود را به طور رسمی در پکن آغاز کرد.

 

 
تاریخ درج خبر: شنبه ٨ فروردين ١٣٩٤ / شماره خبر: ٤١٩٩ /

خروج