بررسی مسائل و مشکلات ایرانیان مقیم آلمان با حضور دبیر کل شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور

بررسی مسائل و مشکلات ایرانیان مقیم آلمان با حضور دبیر کل شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشوربه گزارش اداره کل روابط عمومی دبیرخانه شورای عالی، سید جواد قوام شهیدی در این سفر، در مراسم بزرگداشت نوروز سرکنسولگری که با حضور بیش از 600 نفر از ایرانیان و اتباع آلمانی مرتبط با آنان برگزار شده بود،  شرکت و به سخنرانی در جمع هموطنان پرداخت.
وی همچنین ضمن بازدید از نمایندگی ها و مراکز فعالیت ایرانیان مقیم، در جلسات تخصصی ویژه گروه های گوناگون هموطنان و متخصصین و بازرگانان، شرکت کرده و پذیرای دیدگاهها، پیشنهادات و مشکلات هموطنان در زمینه های مختلف بود.
دبیرکل شورای عالی ایرانیان خارج از کشور با معرفی ساختار و حوزه های فعالیت شورای عالی،  به تشریح اقدامات صورت گرفته در خصوص  بهبود اعمال مقررات ناشی از ماده 989 قانون مدنی در خصوص تابعیت و تسهیلات جامع تردد که در قالب آن مشکلات پیش روی طبقات و بخشهای مختلف ایرانیان مورد توجه قرار گرفته است، پرداخت.
وی با اشاره به سطح بالای ایرانیان در کشورهای جهان از حیث تحصیلات، مطالعات و اشتغال در مراکز مهم علمی و تحقیقاتی، خواستار اهتمام بیشتر  در انجام  کار جمعی و تاسیس سازمانهای مردم نهاد  برای دستیابی مطالبات قانونی و تسهیلاتی هموطنان گردید.
قوام شهیدی همچنین با معرفی فعالیتهای فارسی آموزی بنیاد سعدی، از هموطنان مقیم خارج دعوت کرد برای آشنایی هر چه بهتر با خط و زبان مادری، از این دوره ها بهره ببرند.
همچنین، دبیر کل شورای عالی ایرانیان در نشست دیگری که با حضور تنی چند از  نمایندگان، بازرگانان و متخصصین هامبورگ برگزار گردید، در مورد  مسائل گوناگون مبتلا به هموطنان خارج از کشور از جمله شرایط و زمینه های مختلف فعالیتهای فرهنگی ، تجاری و تخصصی بحث و تبادل نظر کرد.
قوام شهیدی در این نشست پس از تبیین ویژگیهای بارز ایرانیان فرهیخته و نخبه مقیم خارج از کشور و ضرورت بهره مندی  بیشتر از ظرفیتهای آنان و افزایش رویکرد مثبت و سازنده نسبت به هموطنان خارج از کشور ، روابط اقتصادی، علمی و فرهنگی بین ایران و آلمان را طولانی و عمیق توصیف کرد و نقش ایرانیان مقیم در گسترش و تعمیق آن را تاثیر گذار و سازنده دانست.
دبیر کل شورای عالی ایرانیان خارج از کشور تقویت همگرایی و درخواست مطالبات هموطنان مقیم از طریق تاسیس سازمانهای مردم نهاد را از جمله اولویتهای پیش رو  برای رسیدن به خواسته های قانونی ایرانیان خارج از کشور قلمداد کرد. 
قوام شهیدی با اشاره به حضور دوازده تن از وزرا و معاونین محترم دولت تدبیر و امید در این شورا گفت: این مجموعه آماده است تا پیشنهادات و طرحهای مورد نظر فرهیختگان و دست اندرکاران امور تجاری و بازرگانی و سایرین را دریافت و بررسی نماید و از اختیارات لازم برای پیگیری مسائل مبتلا به ایرانیان خارج از کشور  استفاده کند.
 وی با معرفی سایت و شماره تلفن ویژه 2777 شورای عالی و پاسخگویی این سرویس تلفنی به سئوالات و مسائل ایرانیان خارج از کشور، تسهیلات برقرار شده برای تردد ایرانیان به داخل را بی نظیر توصیف کرد و از راه اندازی بانک طرحها و نو آوریهای ایرانیان و جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی در آینده نزدیک خبر داد.
قوام شهیدی ضمن اعلام آمادگی شورا برای انعکاس مطالب ارزشمند و تخصصی ایرانیان مقیم به مقامات تصمیم گیرنده داخل کشور، از هموطنان خارج از کشور دعوت کرد در سفرهای کاروان تدبیر و امید به استانها حضور یافته و در طرحهای توسعه استان مشارکت کنند.
در این جلسه همچنین موضوعاتی مانند:  لزوم توجه به قدرت لابی گری ایرانیان شاخص در حوزه های سیاسی واقتصادی برون مرز ، ضرورت توجه بیشتر به ظرفیتهای ایرانیان در انتقال تکنولوژی به کشور، جذب  سرمایه گذاری ایرانیان خارج از کشور در ایران بعنوان پیش درآمد سرمایه گذاری اتباع و موسسات خارجی از طریق فروش اوراق مشارکت در خارج ، زمینه های دیرینه سرمایه گذاری و انتقال فن آوری آلمان به ایران، نقش سازنده هامبورگ و ایرانیان حوزه شمال آلمان در حفظ و ارتقاء روابط دو ملت، لزوم توجه به تاسیس خانه ایرانیان برای تعمیق و گسترش فعالیتهای هموطنان و ضرورت تداوم فعالیتهای شایسته فرهنگی و دیپلماسی عمومی برای ایرانیان مقیم مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

 
تاریخ درج خبر: شنبه ٨ فروردين ١٣٩٤ / شماره خبر: ٤٢٠٧ /

خروج