برگزاری بزرگترین اجتماع ایرانیان مقیم خارج برای تجارت در ایران

برگزاری بزرگترین اجتماع ایرانیان مقیم خارج برای تجارت در ایرانبه گزارش خبرگزاری تسنیم، فایننشال تایمز طی گزارشی نوشت: بزرگترین اجتماع ایرانیان مقیم خارج طی بیش از 30 سال گذشته ماه آینده در برلین برگزار خواهد شد.
موضوع این نشست که در آن فعالان تجاری و اقتصادی از ایران نیز حضور خواهند داشت شکوفایی فرصت‌ها در بخش فن‌آوری ایران خواهد بود.
شرکت حدود 2000 نفر در کنفرانس ای بریج، که اکثر آنها ایرانیان مقیم آمریکا، اروپا و ایران و همچنین سرمایه گذاران خارجی هستند، نشانه‌ای از علاقمندی به سرمایه گذاری در ایران در صورت لغو تحریم‌ها علیه این کشور است.
یکی از مؤسسان شرکت ناواک در این باره می‌گوید: «این کنفرانس فرصت خوبی برای شبکه سازی خواهد بود و به ما کمک خواهد کرد با دیدن کسانی که تجربه‌ای در سطح جهانی دارند، دنیای خودمان را بزرگ‌تر کنیم».
ناوک یکی از صدها شرکت نوپایی است که در زمینه فن‌آوری‌های سبز و قابل پوشیدن و زمینه‌های رباتیک و نانوتکنولوژی فعالیت دارد و قرار است در این کنفرانس شرکت کند.
وی فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی شریف است. در حالی که بسیاری از همکلاسی‌های دوران تحصیل وی عازم سیلیکون ولی آمریکا شده‌اند، او تصمیم گرفته در کشورش بماند و روی شرکت نوپایی که تأسیس کرده تمرکز کند.
وی می‌گوید: «ایران دارای یک بازار بکر و دست نخورده است و کار کردن در اینجا آسان‌تر است». وی با اشاره به افزایش رقابت در بازار ایران در آینده می‌افزاید: «ممکن است این فضا طی 5 تا 6 سال آینده دیگر وجود نداشته باشد».
گروه دموند اینوویشن، که از شرکت‌های نوپا در ایران حمایت می‌کند، به وی کمک کرده است. حدود 180 شرکت مشابه در ایران وجود دارد که بسیاری از آنها توسط دانشگاه‌های دولتی حمایت می‌شوند.
برگزاری این کنفرانس نشان دهنده پتانسیل بالای سرمایه گذاری در ایران در صورت لغو تحریم‌هاست. بر اساس آمارهای غیررسمی، نرخ نفوذ اینترنت و تلفن همراه بین جمعیت جوان ایران به‌ترتیب 55 و 126 درصد است که بالاترین رقم بین کشورهای خاورمیانه به شمار می‌رود.
اما بخش فن‌آوری نوپای ایران هنوز راه درازی در پیش دارد. فعالان این بخش از نبود حمایت لازم از حقوق مالکیت فکری و عدم حمایت از شرکت‌های نوپا گله‌مندند.
این فعال اقتصادی ایران می‌گوید: «ما بیش از سرمایه گذاری نیازمند مشورت گرفتن و فراگرفتن دانش هستیم».
  یک سرمایه‌دار ایرانی ــ آمریکایی در سیلیکون ولی و یکی از عوامل برگزاری کنفرانس آی بریج گفت، این کنفرانس برای آشنایی افراد با یکدیگر و آماده شدن برای زمان بعد از لغو تحریم‌ها طراحی شده است.
وی که سالهاست در ایران زندگی نمی‌کند، افزود: «هر کشوری که وابستگی عظیمی به نفت و گاز دارد، روی یک بمب ساعتی نشسته است».
وی ادامه داد، اگر ایران به‌سمت اقتصاد دانش‌بنیان و نوآورانه حرکت کند، میلیون‌ها فرصت شغلی می‌تواند ایجاد شود.
رئیس کمیته اجرایی کنفرانس آی بریج در ایران گفت، به‌منظور خودداری از نقض تحریم‌های بانکی، تجار ایرانی هزینه پرواز و میزبانی را پرداخت می‌کنند.
اما به‌رغم همه چالش‌ها، سازمان دهندگان این کنفرانس خوش‌بینند.
رئیس گروه دموند اینویشن، که یکی از حامیان مالی این کنفرانس است، گفت: «ایرانی‌های مقیم آمریکا، مثل چینی‌ها، هندی‌ها و کره‌ای‌های حاضر در سیلیکون ولی می‌خواهند ارتباطات (حرفه ای) با کشورشان برقرار کنند».

 
تاریخ درج خبر: دوشنبه ٤ خرداد ١٣٩٤ / شماره خبر: ٤٤٣٠ /

خروج