تعامل و ارتباط ایران با کشورهای دنیا روبه افزایش است

تعامل و ارتباط ایران با کشورهای دنیا روبه افزایش استبه گزارش اداره كل روابط عمومي استانداري يزد «سيد محمد ميرمحمدي» روز سه شنبه 7مهرماه درجمع اعضای اتاق بازرگانی بوداپست مجارستان با اشاره به زمینه های ایجاد شده پیرامون همکاری‌های دوجانبه و رونق مناسبات اقتصادی  در دولت تدبیر و امید، اظهار داشت: با توجه به فضاي جديدي كه در دنيا ایجادشده اميدواريم بتوانيم حجم مبادلات ايران و مجارستان را تقويت كنيم.
وي با اشاره به اینکه استقبال تجار و بازرگانان کشورهای اروپایی و سایر کشورها برای سرمایه‌گذاری در ایران بعد از توافق با 1+5 در حال افزایش است، خاطرنشان کرد: تاکنون هیئت‌های متعدد و مقامات کشورهای مختلف را در ایران میزبانی کرده‌ایم و درزمینه های صنایع نفت، ماشین‌آلات، فولاد، مبادلات بازرگانی و تقویت مناسبات و افزایش مبادلات، تفاهماتی را انجام داده‌ایم.
میرمحمدی تصریح کرد: ایران و مجارستان حجم مبادلات تجاری‌شان در دو دهه قبل بالغ‌بر 360میلیون دلار بوده كه متأسفانه در دو دهه اخیر حجم این مبادلات به 36میلیون دلار کاهش پیداکرده است.
وي با اشاره به اينكه مجارستان و ایران مشترکات فراوانی دارند، افزود: ازنظر تاریخی این‌گونه منعکس می‌شود كه مجارها ریشه آسیایی و ازنظر تاریخی نیز مشترکات فراوانی با ایرانی ها دارند.
وی با اشاره به مشترکات فرهنگی و اجتماعی استان یزد و یاسپرین مجارستان یادآور شد: یاسپرین یکی از شهرهای مشهور مجارستان است که یزدی‌ها به آن مهاجرت کردند و در آنجا سکونت داشته اند. مجموعه این مسائل نشان از روابط برادرانه و صمیمانه یزدی‌ها با مجارستان دارد.
عالی‌ترین مقام اجرايي استان با اشاره به سفر نایب‌رئیس مجلس مجارستان به يزد و تهيه تفاهم‌نامه توسعه همکاری‌های دوجانبه، تصريح كرد: استان یزد ازنظر صنعتی و معدنی دومین استان کشور ایران تلقی می‌شود و صنایع مختلفی از قبيل فولاد، فولاد آلیاژی، صنایع نساجی، صنایع کاشی و سرامیک در یزد مستقر است و ما با توجه به شناختی که از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های مجارستان داریم معتقدیم که می‌توانیم زمینه‌های همکاری خوبی با كشور مجارستان داشته باشیم.
استاندار يزد بابیان اینکه استان یزد در حوزه گردشگری توانمندی‌های بالایی دارد و به‌عنوان اولین شهر خشتی جهان مطرح است، تأکید کرد: بناهای تاریخی بسیار ارزنده‌ای در یزد وجود دارد که بیش از هزار و  500 بنا و اثر تاريخي یزد تاکنون به ثبت رسيده است.
وي با اشاره به اینکه استان یزد ازنظر جاذبه‌های طبیعی تنوعی بالایی دارد و شامل منطقه بیابانی، مناطق شن‌های روان برای ریگ نوردی و مناطق یيلاقی می‌شود، افزود: چهارفصل سال همواره در استان یزد دیده می‌شود که همین امر می‌تواند استان یزد را یکی از مقاصد مهم گردشگری جهان کند.
ميرمحمدي با اشاره به اینکه بیش از 68 درصد فعالیت‌های اقتصادی مجارستان در بخش خدمات متمرکز است، تصریح کرد: صنایع استان یزد نیز می‌تواند در بحث مبادلات صنعتی همکاری‌های خوبی با صنایع کشور مجارستان داشته باشند.
عالی‌ترین مقام اجرايي استان خاطرنشان كرد: ازنظر مصالح ساختمانی، کاشی و سرامیک، سنگ‌های تزئینی و هنر معماری آمادگی داریم تا زمینه‌های همكاري را فراهم كنيم و درزمینه های اقتصادی، گردشگری، فرهنگی، کشاورزی، آموزشی و تحقیقاتی همکاری‌های مناسبي  را با يكديگر شروع کنیم.
ميرمحمدي در پايان سخنان خود اظهار اميدواري كرد: زمينه یک ارتباط محکم و مستمر مابین شرکت‌های بخش خصوصی مجارستان و بخش خصوصی یزد فراهم شود.