تلاش و عزم دولت برای حل معضلات و مشکلات اقتصادگران واقعی

تلاش و عزم دولت برای حل معضلات و مشکلات اقتصادگران واقعیجانشین رئیس‌جمهور در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور در دیدار با اصفهانی های مقیم خارج از کشور با بیان اینکه باید میان سرمایه‌گذاران واقعی و غیرواقعی تفاوت قائل شد، درباره تلاش‌های دولت در این حوزه گفت: وزیر اقتصاد برای کمک به حل معضلات و مشکلات پیش روی اقتصادگران واقعی کشور وارد عمل شده و امید است این تلاش‌ها در ماه‌های آینده به ثمر بنشیند.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای عالی ایرانیان خارج از کشور، محمد شریعتمداری در نشست تخصصی اصفهانی‌های مقیم خارج از کشور که شامگاه سه‌شنبه در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان اصفهان برگزار شد، با اشاره به اقدامات خوب دولت، مجلس و قوه قضائیه درخصوص برقراری سلامت اقتصادی، تصریح کرد: باید پذیرفت که مشکلات و دغدغه‌های عرصه سرمایه‌گذاری، بهبود فضای کسب و کار و کارآفرینی همچنان به قوت خود باقی است.
وی با اشاره به ادعای برخی افراد و گروه‌ها مبنی بر بزرگ‌نمایی منشاء خارجی مشکلات از سوی دولت، افزود: برخی بر این عقیده هستند که ضعف مدیریت، عدم توانایی دولت در امور مختلف،‌ بی‌توجهی به امر پژوهش و نبود دیدگاه دانش‌محور، سرمنشاء مشکلات پیش روی دولت و بخش خصوصی است اما این همه ماجرا نیست.
معاون اجرایی رئیس‌جمهور اظهار کرد: دولت به دنبال این نیست که مشکلات پیش روی خود را به گردن گذشتگان یا دیگران بیندازد بلکه با همه توان وارد عرصه شده تا با تلاش و کوشش، سدهای پیش روی خود را بشکند.
وی با بیان اینکه فشار تحریم‌های خارجی نه بر حاکمیت بلکه بر ملت وارد شده است، ادامه داد: غرب، نظام سیاسی یا مباحث مربوط به آزادی بیان و حقوق بشر را دستاویز فعالیت‌های مخرب، سودجویانه و منفعت‌طلبانه خود علیه جمهوری اسلامی ایران کرده است اما اقدامات وحشیانه دشمن، بیش از حکومت و دولت، تاثیر خود را بر سفره خانوارهای ایرانی خواهد گذاشت.
جانشین رئیس‌جمهور در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور، مشکلات بانکی بنگاه‌های اقتصادی ایران را مورد اشاره قرار داد و خاطرنشان کرد: ایران در طول 35 سال گذشته همواره با مشکلات و دغدغه‌های اقتصادی و مالی از سوی غرب روبه‌رو بوده است و بنابراین باید پذیرفت که بخشی از مقصر قلمدادکردن کشورهای مستکبر غربی و تحریم‌ها از سوی دولت‌ها در طول سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، طبیعی بوده است.
شریعتمداری ادامه داد:‌ با این وجود همه دولت‌ها باید برای سرمایه‌گذاران عرصه‌های مختلف اقتصادی فرش قرمز پهن کنند و در برابر ضررها و زیان‌هایی که آنها از سرمایه‌گذاری در عرصه اقتصادی ایران متحمل می‌شوند، خود را مسئول بدانند.
وی با مورد توجه قرار دادن معوقات بانکی برخی سرمایه‌گذاران ایرانی اظهار کرد: نباید همه فعالان عرصه اقتصادی با یک چوب رانده شوند بلکه باید زمینه حمایت از واحدهای صنعتی مشکل‌دار در کشور فراهم شود.
معاون اجرایی رئیس‌جمهور افزود: نباید سرمایه در گردش حساب یک فعال صنعتی یا اقتصادی، ملاک قطعی نحوه فعالیت‌ها و یا تدوین آینده کاری او باشد.

وی همچنین مشکلات تحصیل‌کردگان ایرانی مقیم خارج از کشور را مورد اشاره قرار داد و افزود: کمک به تولید صنعتی، یکی از برنامه‌های مهم دولت یازدهم محسوب می‌شود و از موسسات پژوهشی داخلی انتظار می‌رود که در این حوزه به نخبگان خارج از کشور کمک کنند.
جانشین رئیس‌جمهور در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور با انتقاد از قوانین و مصوبات ناعادلانه و غیرکارآمد نیز تصریح کرد: برای جلوگیری از تداوم این روند، وزیر دادگستری از سوی رئیس‌جمهور مسئول بازنگری و اصلاح این قوانین شد و مقرر شد که اتاق بازرگانی و صنعتگران کشور نیز در این مسیر با سران سه قوه همکاری کنند.
معاون اجرایی رئیس‌جمهور با تاکید بر لزوم حرکت کشور به سمت پژوهش‌محوری ادامه داد: چشم‌انداز علمی کشور با حضور مراکز پژوهشی فاقد انحراف، روشن و پویا خواهد شد و به همین دلیل لازم است که موسسات آموزشی و پژوهشی از حالت دولتی خارج شوند و به سمت خصوصی‌شدن حرکت کنند.
در همراهی ایرانیان مقیم خارج از کشور با دولت تدبیر و امید نزدیک به 30 تن از اصفهانی های مقیم خارج از کشور در سفر کاروان تدبیر و امید به استان اصفهان حضور یافتند. این افراد ضمن دیدار با دکتر شریعتمداری، مدیران استانی و دبیر کل شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور  به بیان دیدگاه ها و نظرات خود پرداختند.

 
تاریخ درج خبر: چهارشنبه ١٥ بهمن ١٣٩٣ / شماره خبر: ٤٠١٤ /

خروج