جذب سرمایه‌داران ایرانی خارج کشور راه رسیدن به قدرت اقتصادی

جذب سرمایه‌داران ایرانی خارج کشور راه رسیدن به قدرت اقتصادیبه گزارش خبرنگار مهر، علی فاضلی صبح پنجشنبه در همایشی که به مناسبت گرامیداشت روز ملی اصناف در سالن کوثر ارتش برگزار شد، اظهار داشت: با درک شرایط و توفیق در عرصه دیپلماسی خارجی ایران در دو یا سه سال آینده به قدرت اقتصادی در جهان تبدیل می‌شود.

وی افزود: اگر اتاق اصناف درست عمل کند به همان وزنه و جایگاه خود می‌رسیم، چراکه اصناف از آغاز انقلاب هیچ‌گاه از خط آرمان‌های امام (ره) جدا نشده است به طوریکه بازاریان ایران در برهه ای از تاریخ برای دفاع از انقلاب، در ورامین سیلی خورد و در بازار تهران سنگ‌باران شد، اما از انقلاب جدا نشد و امروز با همین روحیه ادامه مسیر می دهد.

رئیس اتاق اصناف ایران خاطرنشان کرد: در حال حاضر اصناف و دولت تعامل خوبی با یکدیگر دارند.

وی اضافه کرد: اگرچه برخی مدیران دولتی اصناف را باور ندارند، اما باید بدانند که این بخش بیش از هفت میلیون شغل بی‌منت را در شرایطی ایجاد کرده است، که دولت برای ایجاد هر شغل ۱۶۰ میلیون تومان باید هزینه کند که از این رو باید این سرمایه ملی کشور را حفظ کرد.

فاضلی گفت: مسئولان باید اصناف را جدی بگیرند و برای آنها ارج و قرب قائل باشند چراکه در زمان های بحران تنها با کمک مردم موفق شدیم.

وی با بیان اینکه بخش اقتصاد تنها حوزه ای است که در آن مردم را مشارکت ندادیم، اظهار داشت: چنبره بیش از سه دهه ای دولت در اقتصاد، عارضه دزدی‌های میلیارد تومانی را به وجود آورده است، که باید به دولتمردان گفت شما را به خدا از اقتصاد دور شوید و بگذارید مردم ورود پیدا کنند.

رئیس اتاق اصناف ایران با اشاره به اینکه اصناف، پیشانی بخش خصوصی است و باید حضور آنها را جدی گرفت، گفت: حدود سه میلیون واحد صنفی در کشور وجود دارد که سهم این واحدها در تولید ناخالص ملی ایران ۱۸ و نیم درصد است.

وی افزود: در کشور ۳۸۰ خوشه اقتصادی وجود دارد که  ۷۰ درصد آن در اختیار اصناف است.

فاضلی با بیان اینکه ۶۳۰ هزار بنگاه تولیدی کوچک و متوسط در اختیار اصناف است، گفت: این واحدهای صنفی می‌توانند در همه عرصه‌های اقتصادی نقش مهمی ایفا کنند.

وی یکی از مهمترین دغدغه‌های بخش تولید را نوسازی و بهسازی ماشین‌آلات عنوان کرد و افزود: یقینا برای تحقق این مهم نیازمند حمایت مسئولان و سیستم بانکی هستیم.

رئیس اتاق اصناف ایران با تاکید بر سخنان مقام معظم رهبری پیرامون خودکفایی ایران در همه زمینه‌ها گفت: در بخش تولید صنعتی و حتی بخش پوشاک واحدهای صنفی می توانند ما را از واردات بی‌نیاز کنند اما این موضوع مشروط به اعتماد به اصناف و حمایت از آنها است.

 
تاریخ درج خبر: شنبه ٦ تير ١٣٩٤ / شماره خبر: ٤٥٢١ /

خروج