دانشجویان ایرانی خارج از کشور چهره واقعی اسلام را به دنیا نشان دهند

دانشجویان ایرانی خارج از کشور چهره واقعی اسلام را به دنیا نشان دهندبه گزارش خبرگزاری فارس، علی‌اصغر رستمی معاون سازمان امور دانشجویان وزارت علوم در دومین هم‌اندیشی دانشجویان ایرانی خارج از کشور که به همت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور برگزار شد، گفت: امروز پیشرفت کشور به پیشرفت علم و تکنولوژی ارتباط دارد. هر کشوری که علم بیشتر داشته باشد قدرتمندتر است.

وی افزود: دانشجویان ایرانی که در خارج از کشور هستند سفیران این کشورند و باید به کشور خودشان در هر کجای دنیا که هستند کمک کنند.

رستمی به نقشه علمی کشور اشاره کرد و گفت:‌ در این نقشه به حلقه اتصال بین شبکه‌های علمی داخل و خارج از کشور اشاره شده است که افراد متخصص ایرانی خارج کشور می‌توانند نقش خود را در این رابطه ایفا کنند.

وی تأکید کرد: دانشجویان ایرانی خارج از کشور باید در مسائلی جز مسائل علمی مانند اسلام‌ستیزی سفیر ایران باشند و غیر از فراگیری علم باید چهره واقعی اسلام را ارائه کنند و به روشنگری در رابطه با اسلام بپردازند.

معاون سازمان امور دانشجویان وزارت علوم اظهار داشت: نسل اول دانشگاه‌ها بر اساس تقسیماتی که شده آموزش محور بودند، نسل دوم نیز پژوهش محور بوده و نسل سوم دانشگاه‌های تولیدمحور و کارآفرین هستند و کشور ما در ترانزیت بین نسل دوم و سوم است یعنی در حال حرکت برای رسیدن به نسل سوم هستیم در حالی که برخی از کشورها بیش از 3 دهه است که نسل سوم را پیشت سر گذاشته‌اند.

رستمی ادامه داد: ما از نظر مقالات علمی رشد خوبی در دنیا داشته‌ایم. در منطقه از نظر تعداد مقالات رتبه اول هستیم ولی در جهان رتبه هفدهم را کسب کردیم. فاصله ما از لحاظ تولید مقاله با تولید علم و فناوری میزان مناسب و خوبی نیست.

وی خاطر نشان کرد: باید مقالات و کارهای پژوهشی را به اختراع تبدیل کنیم. شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند حلقه واسطه‌ای بین ایده و تکنولوژی باشند و ایده‌ها را به عمل و تکنولوژی تبدیل کنند.

رستمی اظهار کرد: ما در نظام آموزشی اعم از متوسطه، آموزش پایه و آموزش عالی باید از رویکردهای سنتی به تربیت نیروی انسانی کارآمد روی بیاوریم که آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها باید در این راستا تلاش کنند.

معاون سازمان امور دانشجویان وزارت علوم در ادامه به شرایط پذیرش دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری اشاره کرد و گفت: به خاطر شرایطی که در کشور وجود دارد برخی از دانشجویان برای تحصیل به خارج از کشور می‌روند. این دانشجویان باید رشته‌هایی را انتخاب کنند که بتواند برای کشور مفید باشد.

وی افزود: می‌توانیم شبکه‌های علمی بین کشورهای آسیایی و یا کشورهای اسلامی درست کنیم و با شرکت در مجامع مختلف در راستای توسعه علمی کشور گام برداریم.

معاون سازمان امور دانشجویان وزارت علوم افزود: در یکی از سفرهایی که به اتریش داشتم متوجه شدم 2 هزار پزشک ایرانی در آن کشور مشغول به فعالیت هستند که اگر از آنجا خارج شوند اتریش در این بخش با مشکل مواجه خواهد شد. ما باید از این پتانسیل‌هایی که وجود دارد استفاده کنیم.

رستمی تصریح کرد: ما از نظر جوانان مستعد و بهره هوشی در جایگاه خوبی قرار داریم. دانشجویان ایرانی رتبه‌های بسیار بالایی را در جهان کسب کرده‌اند. باید از این پتانسیلی که وجود دارد به خوبی استفاده کرد و این نیروی انسانی مناسب می‌تواند ما را در کشور یاری کند.

وی تأکید کرد: غربی‌ها امروز تلاش می‌کنند تا دانشجویان کشورهای دیگر را جذب کنند و از این طریق می‌‌خواهند با جذب این مغزها از وجود آنها استفاده کنند.

وی در خاتمه اظهار داشت: دعوت از اساتید خارجی در قالب کنفرانس‌ها، استفاده از اینترنت و گسترش زبان انگلیسی می‌تواند به ما کمک کند تا علم کشور را توسعه دهیم.

 
تاریخ درج خبر: شنبه ١٣ دی ١٣٩٣ / شماره خبر: ٣٨٥٤

خروج