سرمایه‌گذاری‌ مشترک با مجارستان امكان پذير است

سرمایه‌گذاری‌ مشترک با مجارستان امكان پذير استبه گزارش اداره كل روابط عمومي استانداري يزد«سيد محمد ميرمحمدي»روز چهارشنبه 8مهرماه در جلسه مشترک با استاندار و مسئولین ایالت سولنُک مجارستان، با اشاره به اینکه در سفر به مجارستان، از صنایع این کشور بازدید کرده است، افزود: كشور مجارستان با توجه به موقعيت جغرافيايي و شرايط آب و هوايي مساعدی که دارد براي كشاورزي مطلوب است و اگر این مهم با كاربردهاي تحقیقاتی همراه شود، نتیجه‌ بهتری خواهد گرفت.
وی با اشاره به اشتراکات فرهنگي ایران و مجارستان و بخصوص اشتراکات یزد و یاسپرین خاطرنشان کرد: با توجه به ظرفیت‌های تاریخی و گردشگری دو کشور آمادگی داریم زمینه‌های همکاری دوجانبه در صنعت توریسم را فراهم‌ سازیم.
وی فناوري معماری‌ تاريخي استان یزد را برای دنیا ارزشمند دانست و عنوان کرد: مناظر طبيعي متنوع، بناهاي تاريخي گسترده، جاذبه‌های كوير و شن زارها، مناطق ييلاقي و قشلاقي از جمله جاذبه‌های گردشگری استان یزد هستند و از همه مهم‌تر یزدی‌ها به مهمان‌نوازی شهرت دارند.


جمهوری اسلامی ایران، حق طلب، شفاف و صلح دوست است


استاندار یزد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران دارای ظرفیت‌های مختلفي درزمینه های متعدد است، گفت: پس از توافق با 1+5 پیشنهاد‌های اقتصادی و تجاری زيادي براي همكاريهاي دوجانبه از سوی بعضي از كشورها به‌ویژه کشورهای اروپايي به ایران رسیده است.
وی بابیان اینکه در یک مقطع زمانی روابط و مناسبات ما و کشورهای دیگر بر اساس برخی شبهات بی‌اساس و ساختگي تيره شده بود،تصریح کرد: امروز براي افكار عمومي دنيا روشن‌شده که ايران حق‌طلب، شفاف و صلح‌دوست است.
میرمحمدی تأکیدکرد که متأسفانه تأثيرات منفي وضعيت گذشته براي همه كشورها محسوس است و خوشحالیم که در حال گذر از این وضعیت هستیم.
وی با بابیان اینکه حجم مبادلات اقتصادی ایران و مجارستان قبل از دو دهه گذشته بالغ‌بر 360 ميليون دلار بود ولی در سال های اخیر به 36ميليون دلار كاهش پیداکرده است، عنوان کرد: طبيعي است كه ادامه اين روند به سود هیچ‌یک از کشورها نیست.
استاندار یزد افزود: بعد از توافق هسته اي استقبال بسيار گرم و گسترده‌ای را از كشورهاي مختلف داشته‌ایم و هیئت‌های مختلفي از كشورهاي اروپايي و دیگر کشور ها به ايران سفر كرده اند.
وی در پایان بابیان اینکه جمهوری اسلامی ايران در شرايط سخت تحریم‌های ظالمانه با اعتقاد و اتکا به توانمندی‌های خویش رشد كرده است، افزود: اگر درگذشته نیازمند ديگران بوديم، خوشبختانه امروز به روی پای خودمان ایستاده ایم و به خودمان متکی هستيم.