شرط پرداخت یارانه شاغلان خارج‌ از کشور/ اشتغال ۵۰۰ هزار ایرانی در خارج

شرط پرداخت یارانه شاغلان خارج‌ از کشور/ اشتغال ۵۰۰ هزار ایرانی در خارجبه گزارش خبرگزاری مهر، محمد تقی حسینی گفت: در حال حاضر حدود ۵۰۰ هزار نیروی کار ایرانی در بخش های فنی و مهندسی کشورهای منطقه خاورمیانه و آسیای مرکزی مشغول به کار هستند.

قائم مقام وزارت تعاون، کار و رفاه در امور بین الملل اظهارداشت: از ابتدای سال جاری تاکنون نیز حدود ۸ هزار نیروی کار ایرانی به کشورهای مختلف منطقه اعزام شده اند. وی با اشاره به انعقاد تفاهم نامه های متعدد برای اعزام نیروهای کار ایرانی به کشورهای مختلف از جمله قطر، کویت و اقلیم کردستان عراق گفت: پیش بینی می شود در سال ۹۴ اعزام نیروی کار ایرانی به کشورهای مختلف منطقه چند برابر امسال افزایش یابد.

وی در ادامه به موضوع بیمه ایرانیان خارج از کشور اشاره کرد و افزود: طرح این بیمه عملیاتی شده و تامین اجتماعی ساز و کار لازم را در این زمینه اندیشیده است. تقی حسینی با اشاره به راه اندازی اداره کل بیمه ایرانیان خارج از کشور در وزارت کار افزود: افرادی که تحت پوشش این بیمه قرار می گیرند، مراحل اداری و معاینات بیمه ای را در همان کشور انجام می دهند و نیازی به مراجعه به داخل کشور نیست.

این مقام مسئول در وزارت کار بیان داشت: یکی از کارهای مهم در این حوزه، صدور کارنامه شغلی برای نیروی کار خارج از کشور است، هر چند که این طرح برای مدتی متوقف شده بود اما دوباره اجرایی شده است.

تقی حسینی با بیان اینکه داشتن کارنامه شغلی برای نیروهای کار ایرانی در خارج از کشور الزامی است گفت: دارندگان این کارت ها، از مزایای ویژه ای مانند معافیت های گمرکی، مالیاتی و عوارض خروج از کشور برخوردار خواهند شد.

قائم مقام وزیر کار افزود: همچنین داشتن این کارت، برای خانواده های نیروی کار ایرانی خارج از کشور نیز دارای مزایایی است. وی همچنین از پیگیری یارانه نیروهای کار ایرانی شاغل در خارج کشور خبر داد و گفت: طبق توافق با مسئولان مربوطه، نیروهای کار ایرانی خارج از کشور نیز مانند سایر هموطنان از یارانه بهره مند می شوند که البته این امر مستلزم داشتن کارنامه شغلی است.

 
تاریخ درج خبر: شنبه ٢٥ بهمن ١٣٩٣ / شماره خبر: ٤٠٥٤ /

خروج