شناسایی 150 محقق ایرانی خارج از کشور / حمایت از پزشکان پژوهشگر با همکاری بنیاد ملی نخبگان

شناسایی 150 محقق ایرانی خارج از کشور / حمایت از پزشکان پژوهشگر با همکاری بنیاد ملی نخبگانبه گزارش  خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر رضا ملک‌زاده در بیستمین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی با اشاره به ثبت نام 673 شرکت‌کننده در این جشنواره افزود: این متقاضیان به صورت الکترونیکی اقدام به ثبت‌نام در این جشنواره کردند ولی در سال آینده از سوی وزارت بهداشت اقدام به شناسایی محققان در حوزه‌های مربوط خواهیم کرد.

وی با ارائه گزارشی از روند برگزاری این جشنواره خاطر نشان کرد: در این دوره از جشنواره به منظور ارتقاء سطح تحقیقات 70 درصد امتیازات پژوهشگران به کارنامه پژوهشی آنها و 66 امتیاز نیز به میزان ارجاعات مقالات آنها اختصاص داده شد.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با اشاره به تعداد محققان برگزیده در این دوره از جشنواره خاطر نشان کرد: در گروه علوم پایه از 149 نفر شرکت‌کننده هفت نفر به عنوان برگزیده معرفی شدند. ضمن آنکه در گروه علوم بهداشت و سلامت از 148 متقاضی پنج نفر برگزیده نهایی انتخاب شد.

ملک‌زاده تعداد شرکت‌کنندگان در گروه علوم دارویی را 93 نفر ذکر کرد که از این تعداد چهار نفر برگزیده شدند و ادامه داد: تعداد شرکت‌کنندگان بخش ابداعات و اختراعات 83 نفر بودند که تنها یک نفر به عنوان برگزیده معرفی شد.

به گفته وی در گروه دندانپزشکی 23 نفر شرکت کردند که دو نفر به عنوان برگزیدگان بیستمین جشنواره رازی انتخاب شدند.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ترکیب برگزیدگان را 19 نفر مرد و پنج نفر زن عنوان کرد و ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی تبریز با کسب پنج جایزه بیشترین تعداد جوایز این دوره از جشنواره را کسب کرد و پس از آن دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران و مشهد هر کدام موفق به کسب سه جایزه این جشنواره شدند.

وی دانشگاه علوم پزشکی تهران را برگزیده اول دانشگاه‌های این جشنواره نام برد و اضافه کرد: در این دوره از جشنواره شش مرکز تحقیقاتی در حوزه علوم پزشکی معرفی شدند که چهار مرکز آن نیز در تهران بوده است.

ملک‌زاده به وضعیت تولیدات علمی در کشور اشاره کرد و گفت: به طور متوسط بیش از 40 درصد تولیدات علمی کشور مربوط به رشته‌های علوم پزشکی است و 25 درصد مقالات پراستناد نیز متعلق به علوم پزشکی است.

وی ایجاد زیرساخت‌های مناسب را از دلایل موفقیت علوم پزشکی نسبت به سایر حوزه‌های فناوری نام برد و اظهار کرد: در سال‌های پس از انقلاب زیرساخت‌ها ایجاد شده است به گونه‌ای که در حال حاضر 54 دانشگاه علوم پزشکی، 576 مرکز تحقیقات پزشکی و 29 پژوهشکده پزشکی ایجاد شده است و در حال حاضر 37 هزار دانشجو در دوره‌های تخصصی و فوق تخصصی در حال تحصیل هستند.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به وجود 70 هزار پزشک عمومی و 45 هزار متخصص در حوزه‌های مختلف علوم پزشکی ادامه داد: این در حالی است که میزان سرمایه‌گذاری در بخش‌های علوم پزشکی بسیار محدود بوده است.

وی با تاکید بر این‌که یک دانشمند کارایی بیشتری نسبت به چندین چاه نفت برای کشور خواهد داشت، اضافه کرد: برای حفظ این محققان باید مقررات کشور به گونه‌ای باشد که این دانشمندان تصور کنند به اندیشه‌های آنان توجه می‌شود.

ملک‌زاده با اشاره به میزان سرمایه‌گذاری کشور‌های جهان اسلام در حوزه پژوهشی خاطر نشان کرد: میزان سرمایه‌گذاری کشورهای جهان اسلام 2.4 است در حالی که آمریکا بیش از 30 درصد و اروپا 30 درصد و چین 15 درصد اعتبارات خود را صرف نوآوری کرده است.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر این‌که در ایران روند سرمایه‌گذاری در حوزه تحقیقات بسیار روند کندی داشته است، اضافه کرد: علی‌رغم روند کند سرمایه‌گذاری ما توانستیم رشد چشم‌گیری در تولیدات علمی داشته باشیم به گونه‌ای که در سال 2012 در میان کشورهای اسلامی از نظر تولیدات علمی رتبه دوم و در سال 2013 با پشت سر گذاشتن ترکیه رتبه اول را از آن خود کرده‌ایم.

وی، دلایل کندی پیشرفت تحقیقات پژوهشی در ایران را وابستگی اعتبارات به دولت دانست و گفت: این در حالی است که در آمریکا 30 درصد اعتبارات از سوی دولت و بقیه آن از طرف بخش خصوصی تامین می‌شود و براساس بودجه‌های وزارت بهداشت کشور در سال 2014 کل اعتبارات پژوهشی وزارت بهداشت 85 میلیون دلار بوده است.

ملک‌زاده با تاکید بر ضرورت تشکیل شرکت‌های دانش‌بنیان در روند توسعه فناوری کشور گفت: از سال جاری تلاش شد تا دانشگاه‌ها دارای رتبه فناوری شوند به طوری که در ارزشیابی‌ها وضعیت فناوری دانشگاه‌ها مورد بررسی قرار گرفت.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی استفاده از ایرانیان محقق مقیم خارج را از جمله ظرفیت‌های تحقیقاتی کشور نام برد و افزود: در این راستا اقداماتی صورت گرفت و موفق به شناسایی 150 نفر از دانشمندان ایرانی مقیم خارج شدیم.

وی ادامه داد: از این محققان برای همکاری با مراکز تحقیقاتی مربوط دعوت به همکاری شده است.

ملک‌زاده همچنین با اشاره به اجرای پروژه دانشمند‌پروری در کشور یادآور شد: در این راستا با حمایت بنیاد ملی نخبگان برنامه‌ی پزشک پژوهشگر را اجرایی کردیم که 15 نفر از این محققان شناسایی شدند.

به گفته معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برنامه‌ وزارتخانه برای شناسایی 100 پزشک پژوهشگر تراز اول کشور بوده است.

وی همچنین به اهداف فناوری این وزارتخانه اشاره کرد و گفت: تولید واکسن، دارو و تجهیزات پزشکی از جمله اهداف ما در وزارت بهداشت است. در حال حاضر بازار تجهیزات پزشکی کشور 50 هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود که در صورت توجه به آن می‌توان اشتغال مناسبی را در این حوزه ایجاد کنیم.

 
تاریخ درج خبر: سه شنبه ٢٣ دی ١٣٩٣ / شماره خبر: ٣٩١٠

خروج