ضرورت بهره‌مندی از ظرفیت‌های ایرانیان مقیم خارج/ حمایت از یک درصد تولیدعلم کشور با 14 میلیارد تومان اعتبار

ضرورت بهره‌مندی از ظرفیت‌های ایرانیان مقیم خارج/ حمایت از یک درصد تولیدعلم کشور با 14 میلیارد تومان اعتباررییس بنیاد ملی علم ایران با بیان این که اعتبار سال جاری این بنیاد حدود 14 میلیارد تومان بوده است از ثبت بین‌المللی 38 اختراع، فعالیت 21 کرسی پژوهشی، پرداخت بخشی از اعتبارات طرح های پژوهشی و حمایت از یک درصد تولیدات علمی کشور توسط بنیاد خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر نصرت‌الله ضرغام در نشست خبری بنیاد ملی علم ایران که پیش از این با عنوان صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور فعالیت می‌کرد با اشاره به سابقه ایجاد بنیاد افزود: در ابتدای تاسیس این نهاد، عنوان بنیاد علم کشور برای آن پیشنهاد شد ولی به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، این نهاد با عنوان صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور نامگذاری شد که در حال حاضر با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، این صندوق به بنیاد ملی علم ایران تغییر نام یافت.

وی استفاده از ظرفیت‌های موجود و توانمندی‌های داخل برای انجام پژوهش را از برنامه‌های راهبردی بنیاد عنوان و ادامه داد: در حال حاضر 60 تا 70 درصد دانشجویان تحصیلات تکمیلی 10 دانشگاه مهم آمریکا شناسنامه‌ی آمریکایی ندارند این وضعیت نیز در سالها قبل در ایران وجود داشته به گونه‌ای که دانشمندان یونانی و هندی در کار محققان ایرانی مشغول به فعالیت بودند. در این راستا و به منظور گسترش ارتباطات علمی در این صندوق اقدام به راه‌اندازی واحد دیپلماسی علمی شده است.

رییس بنیاد ملی علم، حمایت متوازن از پژوهشگران را چشم‌انداز کلی این بنیاد عنوان و خاطرنشان کرد: در حال حاضر حدود 32 هزار پژوهشگر با بنیاد در ارتباط هستند و می‌دانیم که این تعداد بیشتر است از این رو امیدواریم با برنامه‌هایی که در دستور کار داریم، بتوانیم آنها را شناسایی کنیم.

ضرغام با تاکید بر ضرورت بهره‌مندی از ظرفیت‌های ایرانیان مقیم خارج گفت: در این راستا اقدام به ایجاد کرسی‌های پژوهشی، ایجاد دوره‌های پسا دکتری و اعطای گرنت‌های پژوهشی کردیم. با ایجاد این زمینه‌ها بنا داریم تا از منابع داخلی و خارجی اقدام به توسعه فناوری در کشور کنیم.

 وی همچنین ایجاد تنوع منابع اعتباری را از برنامه‌های بنیاد عنوان کرد و ادامه داد: در این زمینه قراردادهایی با سازمان‌های دولتی و خصوصی در حال انعقاد داریم.

این قراردادها در قالب اجرای پروژه‌های تحقیقاتی است که از آن جمله می‌توان به قرارداد همکاری با وزارت بهداشت اشاره کرد که 70 درصد اعتبارات اجرای پروژه‌ها از سوی وزارت بهداشت و 30 درصد از طریق این صندوق تامین می‌شود.  

ضرغام انعقاد همکاری با سازمان محیط زیست، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام، دانشگاه‌های تهران، صنعتی شریف، صنعتی اصفهان، یزد و بنیاد مستضعفان را از دیگر قراردادهای منعقد شده از سوی این بنیاد عنوان کرد و ادامه داد: در حال حاضر 1.6 درصد تولید علم جهان از سوی ایران انجام می‌شود و حدود یک درصد از تولیدات علمی کشور از طریق بنیاد مورد حمایت قرار می‌گیرد و در این راستا ما به دنبال این هستیم که بتوانیم آمار تجاری‌سازی یافته‌های علمی را افزایش دهیم.

وی، ایجاد مرکز توسعه نوآوری را از جمله اقدامات این بنیاد در زمینه توسعه فناوری عنوان و تصریح کرد: مرکز نوآوری متشکل از یک یا چند تیم نوآوری است که با همکاری مراکز تحقیقاتی و شرکت‌های متقاضی محصولات جدید در چارچوب برنامه‌ای بلند مدت فعالیت می‌کنند که از جمله اهداف آن کمک به شکل‌گیری اقتصاد مقاومتی در دانش بنیان، کمک به بهره‌مند شدن جامعه از دستاوردهای تحقیقات انجام شده در داخل و خارج از کشور، توسعه فرهنگ نوآوری و کمک به اشتغال نخبگان کشور است.

ضرغام با تاکید بر این که در این مرکز به مدت 12 سال از صاحبان ایده به منظور تبدیل یافته‌های علمی به محصول حمایت خواهد شد به بیان انواع حمایت‌های این بنیاد از پژوهشگران پرداخت و گفت: ایجاد کرسی‌های پژوهشی از جمله حمایت‌های این بنیاد است که در این قالب این کرسی‌ها به اساتید برجسته و دانشمندان ایرانی که در داخل و خارج از کشور افراد شناخته شده‌ای باشند، اعطا می‌شود و این محققان به مدت 10 سال تحت حمایت مالی بنیاد قرار می‌گیرند.

وی از اعطای 21 کرسی پژوهشی به دانشمندان خبر داد و گفت: گداخت هسته‌یی و علوم اعصاب شناختی از جمله این کرسی‌ها است ضمن آن که سه کرسی به محققان ایرانی خارج از کشور اعطا شده است.

به گفته ضرغام، کرسی علوم اعصاب به دکتر گرجی، کرسی شبکه چشم به دکتر خدادوست رییس بورد چشم‌پزشکی آمریکا و کرسی مغز به پروفسور سمیعی اعطا شده است.

وی نتیجه این اقدام را تولید 334 مقاله ارزشمند، تولید دستاوردهای فناورانه، تربیت دانشجویان دکتری و تالیف کتاب ذکر کرد.

ضرغام، ایجاد دوره‌های پسا دکتری را از دیگر انواع حمایت‌های بنیاد ذکر کرد و گفت: اساتیدی که بتوانند دانش آموختگان برجسته دوره دکتری را جذب و به بنیاد معرفی کنند، یک تا دو سال حقوق دانش آموختگان در حد استادیار پرداخت می‌شود تا این فارغ‌التحصیلان بتوانند پروژه‌های تحقیقاتی را بر اساس مصوبات کارگروه‌های صندوق اجرایی کنند.

به گفته وی تا کنون 100 قرارداد پسادکتری با وزارتخانه‌های علوم و بهداشت و همچنین با دانشگاه‌های صنعتی شریف، تهران، صنعتی اصفهان و یزد منتقل شده است.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران، اعطای گرنت‌های پژوهشی را از دیگر حمایت‌های بنیاد عنوان کرد و ادامه داد: منابع مالی برای اجرای طرح های پژوهشی در اختیار پژوهشگران برجسته‌ای که وضعیت علمی آنها بررسی و تایید شوند قرار می‌گیرد.

وی همچنین حمایت از طرح‌های کلان را از دیگر برنامه‌های بنیاد ملی علم عنوان کرد و افزود: در این راستا از سوی رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی بررسی سد گتوند به این بنیاد واگذار شده است تا بر این اساس راهکارهایی برای حل معضلات این صندوق ارائه دهیم.

ضرغام، ایجاد کرسی پژوهشی برای احیای دریاچه ارومیه را از دیگر برنامه‌های این بنیاد خواند و اظهار داشت: این کرسی با همکاری دانشگاه صنعتی شریف، سازمان محیط زیست و سازمان DFG آلمان برگزار خواهد شد.

وی تعداد ثبت اختراعات بین‌المللی را 38 عنوان ذکر کرد که در آمریکا به ثبت رسیده است و گفت: علاوه بر آن هشت اختراع به فروش رسیده است و پروسه ثبت بین‌المللی 54 اختراع نیز در حال پیگیری است.

وی عدم تکراری بودن اختراعات را از جمله معیارهای حمایتی از ثبت اختراعات ذکر کرد و افزود: در این قالب 50 درصد هزینه‌های ثبت اختراع از سوی بنیاد پرداخت می‌شود و پس از ثبت اختراع نیز 25 درصد هزینه‌ها و درصورت فروش محصول نیز صددرصد هزینه‌ها از سوی صندوق پرداخت شده است.

ضرغام گفت: در سال جاری اعتبارات این بنیاد بالغ بر 14 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است که این میزان در سال آینده 16 درصد افزایش می‌یابد که برای این امر لازم است تا به تنوع منابع مالی توجه شود که در حال حاضر حجم قراردادهای اجرای پروژه‌های مشترک بالغ بر 80 میلیارد تومان است.

 
تاریخ درج خبر: دوشنبه ١٥ دی ١٣٩٣ / شماره خبر: ٣٨٦٧

خروج