ضرورت جذب سرمایه ایرانیان خارج از کشور

ضرورت جذب سرمایه ایرانیان خارج از کشوربه گزارش شانا، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری، عصر دیروز در نشست اعضای کارگروههای ارتقای سلامت نظام اداری دستگاههای اجرایی گفت: فساد توسعه کشور را با اخلال مواجه می‌کند و ضمن عقب راندن بخش خصوصی، چرخ حکمرانی خوب را از کار می‌اندازد، فساد احساس بی اعتمادی در مردم را تقویت و سرمایه های اجتماعی را تهدید می‌کند.

دستگاههای نظارتی باید پاسخگو باشند

جهانگیری افزود: دستگاههای نظارتی باید نسبت به عملکرد خود پاسخگو باشند. باید هم در قبال کارهایی که احیانا خلاف بوده و انجام داده‌اند و هم به دلیل کارهایی که باید انجام می‌دادند و از آن غفلت کردند، پاسخگو باشند.

معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به ایجاد شدن سامانه های نظارتی در بانک مرکزی و سایر دستگاهها، بر لزوم فعال شدن کامل این سامانه ها تاکید کرد و گفت: استفاده از این روشها حتما می‌تواند در پیشگیری از فساد موثر باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که مسائل اقتصادی کشور به نقطه حساس و تعیین کننده‌ای رسیده است، تصریح کرد: امروز نیازمند برداشتن گامهای بلندی در توسعه اقتصادی هستیم، چراکه تعداد نیروهای جویای کار در کشور زیاد شده و هر سال نیز به تعداد آنها افزوده می‌شود.

جهانگیری دستیابی به رشد اقتصادی ٨ درصدی و ایجاد یک میلیون فرصت شغلی در سال را یک ضرورت اجباری برای کشور خواند و گفت: البته بعید می‌دانم با شرایط فعلی بتوانیم به این اهداف دست پیدا کنیم، اما در هر صورت اینها ضرورتهای اجتناب ناپذیری هستند که باید برای آن تلاش کنیم.

معاون اول رئیس جمهوری با بیان این که حل مسائل اقتصادی و اجرایی کشور نیازمند سرمایه گذاری جدی از سوی بخش خصوصی است، عنوان کرد: باید برای بخش خصوصی اعتماد و امنیت ایجاد کنیم تا بتواند با خیالی آسوده به اقتصاد کشور ورود پیدا کند.

وی ادامه داد: کشور برای نجات از این شرایط راهی جز میدان دادن به بخش خصوصی ندارد و کسی که دلسوز جمهوری اسلامی است باید برای بخش خصوصی راه باز کند.

جهانگیری با تاکید بر لزوم جذب سرمایه های خارجی و نیز جذب ایرانیان مقیم خارج از کشور برای سرمایه گذاری گفت: اگر رفتار ما با بخش خصوصی داخلی اطمینان بخش باشد آنگاه می‌توان انتظار داشت که سرمایه گذاران خارجی نیز اقدام به سرمایه گذاری در ایران کنند.

مبارزه با فساد از مطالبات بخش خصوصی است

معاون اول رئیس جمهوری با بیان این که مسئله فساد یکی از دغدغه های اصلی بخش خصوصی است، افزود: بخش خصوصی همواره مبارزه با فساد را مطالبه کرده است، چراکه بخش خصوصی از شرایط فساد ناراضی است و می‌گوید با وجود نرخ سود موجود و قوانین و مقررات دست و پاگیر چگونه می‌توانم فعالیت کنم در حالیکه برخی افراد با توسل به برخی اقدامات یک شبه به ثروتهای باد آورده می‌رسند.

وی با یاد آوری فساد ٣ هزار میلیاردی، گفت: من در همان زمان در مصاحبه‌ای عنوان کردم که یک صنعتگر قدیمی را می‌شناسم که سه نسل است که در ایران مشغول فعالیت صنعتی است و با برآوردهای انجام شده احساس می‌کنم حداکثر میزان دریافت تسهیلات این خانواده صنعتگر از نظام بانکی حداکثر ٢٠٠ میلیارد تومان بوده است و حالا این سوال مطرح می‌شود که چگونه یک فرد ظرف چند سال می‌تواند دارایی ٣ هزار میلیاردی بدست آورد، طبیعتا بخش خصوصی با دیدن این گونه موارد از حضور و فعالیت دلسرد می‌شود.

جهانگیری در ادامه سخنان خود با تاکید بر این که باید با واگذاری امور، دولت را کوچک کنیم عنوان کرد: باید مراجعات مردم به بخشهای دولتی تا حد امکان محدود باشد و نباید جایی که می‌توان کار مردم را با یک امضا انجام داد، کار آنها را پیچیده کنیم.

معاون اول رئیس جمهوری تصریح کرد: یکی از کارهایی که باید بطور جدی آن را دنبال کنیم این است که مسئولین هر دستگاه اجرایی گلوگاههای اصلی ایجاد فساد را پیدا کنند و در جلسات هفتگی به بررسی این موضوع بپردازند که گلوگاههای احتمالی در حوزه مسئولیت آنها چیست.

وی ادامه داد: هیچکس به اندازه مسئولان یک دستگاه اجرایی اشراف ندارد که بتواند گلوگاهها را پیدا کند، بنابراین اگر مسئولان مصمم باشند قادر خواهند بود از وقوع فساد جلوگیری کنند.

دولت در مبارزه با فساد هیچ خط قرمزی ندارد

جهانگیری با تاکید بر این که دولت در مبارزه با فساد هیچ خط قرمزی نداشته و با هیچ کس رودربایستی ندارد افزود: پیشگیری از وقوع فساد نسبت به مبارزه از اولویت برخوردار است و دستگاههای اجرایی خود می‌توانند به خوبی در زمینه پیشگیری گام بردارند.

معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به نامه رئیس مجلس به رئیس جمهوری که اخیرا ارسال شده است، گفت: این نامه دارای یک ضمیمه است که این ضمیمه گزارشی از سوی یک دستگاه نظارتی است که بسیار تکان دهنده بوده و لازم است کسانیکه دولت را به اشتباه به اعطای رانت متهم کرده بودند، این گزارش را مطالعه کنند و رقمها را ببینند.

 

 
تاریخ درج خبر: چهارشنبه ٩ ارديبهشت ١٣٩٤ / شماره خبر: ٤٣٣٨ /

خروج