نشست ظریف با تجار و بازرگانان ایرانی مقیم کنیا

نشست ظریف با تجار و بازرگانان ایرانی مقیم کنیابه گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت امور خارجه، «محمد جواد ظریف» که به کنیا سفر کرده است روز دوشنبه در دیدار با تجار و بازرگانانی ایرانی مقیم این کشور افزود: توجه به آفریقا به عنوان شریک و همکار تجاری مورد توجه دولت تدبیر و امید است.

وی، قاره آفریقا را مرکزی برای رقابت همه کشورها دانست و یادآور شد: این نشانگر ظرفیت و زمینه های تجاری بسیار مستعد در این قاره است .

وزیر امور خارجه همچنین گفت: تلاش ما برای رفع موانع تجارت است ولی اگر حتی در مذاکرات هم به تفاهم برسیم باید بدانیم که شرکای واقعی و پایدار ما در جهان کشورهایی هستند که در قالب همکاری های جنوب - جنوب می توان با آنها برای توسعه پایدار برنامه ریزی کرد.

ظریف با یادآوری این که آفریقا در این مسیر یک انتخاب بسیار مهم برای ما است، تصریح کرد: وزارت امور خارجه ایران و همچنین در سطح کشور برای همکاری با آفریقا توجه ویژه و سازوکار خاص دارد و ما فقط در حوزه خلیج فارس و آفریقا دارای چنین سازوکاری در سطح بالا هستیم که با توجه و تظارت مسوولان عالی دنبال می شود.

وی افزود : جمهوری اسلامی ایران برای همکاری با آفریقا در حوزه اقتصادی، علمی ، آموزشی و بهداشتی برنامه بلند مدت دارد و دولت در این زمینه دارای باور عمیق و جدی است.

وی با بیان این که باید همه زمینه های همکاری را فراهم کنیم، گفت : باید با آسیب شناسی دوره های گذشته مشکلات و موانع را رفع کنیم.

وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: متاسفانه کسانی در خارج و داخل کشور در زمره مخالفان پایان تحریم هستند و تداوم تحریم را در جهت منافع خود دنبال می کنند.

ظریف تاکید کرد: در مواردی اصل تحریک با آثار تحریم اشتباه گرفته می شود و این مباحث تحصصی باید با مشورت های لازم بررسی و موانع غیر واقعی و غیر حقوقی برطرف شود.

وی همچنین گفت: صداقت ، اخلاق و فرهنگ ایرانی باید با حضور ایرانیان در نقاط مختلف جهان و فعالیت آنان در حوزه های متنوع به جهانیان معرفی شود و این فرصت زمینه بسیار قوی برای معرفی جذابیت ها و توانمندی های همه جانیه ایران به مردم کشورهای مختلف است.


وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه سفر دوره ای خود به چهار کشور آفریقایی را آغاز کرد و در نخستین مرحله وارد کنیا شد.

 
تاریخ درج خبر: سه شنبه ١٤ بهمن ١٣٩٣ / شماره خبر: ٤٠١٢ /

خروج