همايش يزدي تباران در يزد برگزار گرديد

همايش يزدي تباران در يزد برگزار گرديدبه گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری يزد روز چهارشنبه 11 فروردین‌ماه گردهمايي يزدي تباران با حضور استاندار يزد، معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي استاندار، سرپرست معاونت دفتر هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منطقه‌ای، مديركل حوزه استاندار و جمعي از فرهيختگان و نخبگان استان در مجموعه رفاهي فرهنگي راه و ما يزد برگزار شد.

استاندار يزد در اين مراسم گردهمايي ضمن تبريك سالروز ولادت حضرت زهرا (س) و حضرت امام خميني (ره)، هفته گراميداشت مقام زن و روز مادر اظهار داشت: اولويت فعالیت‌های استان را در 8 محور تعريف کرده‌ایم و باقدرت در مسير اين محورها و توسعه آن‌ها گام برداشته‌ایم.

«سید محمد ميرمحمدي» ادامه داد: تأمين آب آشاميدني سالم، انتقال آب از بهشت‌آباد و خلیج‌فارس براي استان در اولويت برنامه‌ریزی‌ها قرار دارد، عمليات اجرايي اين انتقال آب باقدرت ادامه دارد و در كنار اين انتقال بر مديريت مصرف آب كشاورزي و استفاده از فاضلاب‌های شهري براي توسعه فضاي سبز استان تأکیدداریم.

وي افزود: توسعه گردشگري استان و ساماندهي بافت تاريخي يزد براي تحقق يافتن اين مهم از اولویت‌های ديگر ماست كه با احياي بافت تاريخي زندگي و پويايي بيشتر وارد اين بافت شده است.

ميرمحمدي خاطرنشان كرد: توسعه علم و فناوري و پارك اين حوزه در اولويت برنامه‌ریزی‌های استان است و يزد در حال حاضر يكي از مناطق ويژه علم و فناوري كشور است.

عالی‌ترین مقام اجرايي استان اظهار داشت: در حوزه بهداشت و درمان نيز كه يكي ديگر از اولویت‌های برنامه‌ریزی‌های استان است در سال گذشته 722 تخت درماني به تخت‌های موجود اضافه گرديد و در سفر رئیس‌جمهوری اسلامي ايران به استان يزد نيز احداث بيمارستان تخصصي سرطان به تصويب رسيد.

وي با اشاره به حوزه صنعت و معدن توجه به اين حوزه را از ديگر اولویت‌های برنامه‌ریزی توسعه استان دانست و گفت: استان يزد در حوزه صنعت و معدن داراي پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های فراواني است و نگاه ما به اين حوزه رفع مشكلات صنعت و معدن و توسعه صنايع هايتك است.

استاندار يزد ادامه داد: توسعه فرهنگي و اجتماعي استان از مهم‌ترین محورها و اولویت‌های برنامه‌ریزی‌های استان است و شايسته است با حفظ برند «دارالعباده و دارالعلم» و توسعه اين برند استان يزد را به‌عنوان مركز فرهنگي و سلامت اجتماعي به جهانيان معرفي كنيم.

ميرمحمدي تصريح كرد: در همين راستا طرح جامع توسعه فرهنگي و اجتماعي استان با تشكيل اتاق فكري متشكل از نخبگان و فرهيختگان فرهنگي و اجتماعي استان تهيه و براي تصويب در سفر ریاست‌جمهور به هیئت دولت ارائه شد.

عالی‌ترین مقام اجرايي استان افزود: توسعه فضاي سبز براي مردم استان بسيار ضروري است و توجه به حفظ محیط‌زیست و منابع طبيعي از ديگر اولویت‌ها و محورهاي برنامه‌ریزی استان است و در همين راستا ايجاد کمربند سبز در محور يزد - مهريز و اردكان موردتوجه است.

وي خاطرنشان كرد: توجه ويژه به انرژي خورشيدي به‌عنوان يك نعمت الهي نامحدود از اولویت‌های اصلي و موردعنایت مسئولان استان است و در حال حاضر بيش از 15 متقاضي براي اين مهم وجود دارد.

استاندار يزد در پايان سخنان خود تأكيد كرد: توفيق خدمتگزاري به ملت ايران و مردم شريف استان يزد افتخار بزرگي است و مردم استان در عرصه‌های مختلف در سال گذشته ازجمله راهپيمايي 22 بهمن، حضور گسترده در انتخابات پنجمين دوره مجلس خبرگان رهبري و دهمين دوره مجلس شوراي اسلامي و استقبال باشكوه از رئیس‌جمهوری اسلامي ايران و كاروان تدبير و اميد با نقش‌آفرینی شايسته خود نشان دادند مردمي آگاه، هوشيار، هوشمند و توانمند هستند.

کانون یزدی تباران، از خدمات صدساله شیرینی حاج خلیفه علی رهبر تقدیر میکند

 

رئیس هیات مدیره کانون یزدي تباران در ابتدای این گردهمایی با تبریک عید نوروز به یزدی های حاضر در این جلسه گفت که این کانون از سال 1376 با هدف ایجاد همبستگی بیشتر و همچنین اطلاع رسانی میان یزدی ها شکل گرفته و در طول یازده نشست سالانه اخیر خود، یاد یکی از موثران یزد را گرامی داشته است.

 

غلامعلی سفید به ثبت جدید کانون یزدي تباران اشاره کرد و گفت: 4 نفر از جوان ترها به جمع هیات موسس کانون یزدتبار که متشکل از آقایان دکتر مجیبیان، دکتر کاظمینی، مهندس اولیاء، سید محمد المدرسی و بنده بود، اضافه شدند.

سفید، اعضای جدید هیات موسس را آقایان: امین رضا روان، امین اعلایی راد، سید هادی رضوی و سرکار خانم رمضانخانی عنوان نمود. وی گفت: این جوان گرایی بدین خاطر صورت گرفته تا حرکت تداوم بهتری پیدا کند.

رئیس هیات مدیره کانون یزدي تباران در ادامه به برنامه های این کانون در سال 95 پرداخت و گفت: کانون یزدی تباران در نخستین برنامه خود از صدسال تلاش در عرصه شیرینی یزد تقدیر خواهد کرد، و مراسم تقدیر از خدمات بنگاه شیرینی سازی بنگاه حاج خلیفه علی رهبر و شرکاء تا شهریورماه برگزار خواهد شد.

استاندار اسبق یزد گفت: بنگاه حاج خلیفه نماد خصلت یزدی ها، یعنی: تلاش، سختکوشی و خدمت است.

وی گفت: بنگاه حاج خلیفه توانسته یکصد سال خدمت را در عرصه تولید شیرینی به اثبات برساند، دورانی که با فراز و نشیب ها و بحران هایی همراه بوده و بنگاه حاج خلیفه توانسته بخوبی این مسائل را پشت سر بگذارند.

سفید در ادامه گفت: برنامه بعدی کانون یزدی تباران، تجلیل از دکتر رشیقی میبدی است، ایشان با علاقه فیلمی از فرخی یزدی تهیه کرده اند، این فیلم به نمایش در خواهد آمد و از این حرکت و همچنین تلاش های پزشکی دکتر قدردانی خواهد شد.

وی همچنین گفت: همزمان با فعالیت کانون یزدی تباران، شورای مرکزی یزدی های مقیم مرکز (شمیم) در استان های تهران، اصفهان، کرج و مشهد و همچنین کانون احسان و اندیشه توحید نیز با هدف همبستگی بیشتر یزدی ها در خارج از یزد مشغول به فعالیت هستند و ما این اقدامات را به فال نیک می گیریم.

رئیس هیات مدیره کانون یزد تبار در پایان با نام بردن از مرحومان سال 94، آقایان: حجج اسلام صالحی، سلیمانی، غلامحسین ابویی، سید یحیی رضوی و عبدالحسین حائری، مهندس عربشاهی، دکتر حسینعلی طیبات، حسین ملک زاده، ضیایی اردکانی، محمد فاضلی شورکی، مرحوم فلکیان از کارگردانان تعزیه، مرحوم فیض از معلمان موثر، مرحوم شفیق میبدی از شاعران، مرحومان حادثه منی: حاج حسن دانش - و پدر ایشان-، مرحوم رکن آبادی سفیر اسبق ایران در لبنان، مرحوم درستکار و کارگر؛ یاد آنان را گرامی داشت.

در ادامه این مراسم، حاضران با خاطره گویی یاد سرکار خانم فاطمه خاتمی را گرامی داشتند.

عمده فعاليت كانون يزد تباررامي توان انتشاراخبارومطالب مورد نياز از طريق نشريه هاي منظم ادواري وغيرادواري و معرفي و انتشار كتابها و نوشته هاي مربوط به يزد،كوشش درراه شناسائي و ايجاد بانك اطلاعاتي از تخصصها و توانائي يزديها ،  برقراري ارتباط با انجمنها و گروهها و جمعيت ها و تشكلهاي يزدي‌ها در شهرهاي ديگر ، ايجاد زمينه هاي مشاركت در پروژه هاي اقتصادي و فرهنگي ، بهره گيري از امكانات موجود واستعداد يزدي‌ها براي توسعه همه جانبه و پايدار استان يزد نام برد.

آقایان دکتر جلال مجیبیان، سید محمد المدرسی، دکتر سید محمد کاظمینی، مهندس علی اکبر اولیاء و غلامعلی سفید از سوی مجمع عمومی بعنوان اعضای هیئت مدیره کانون انتخاب شده اند.

«غلامعلی سفید» استاندار سابق یزد و کاندیدای انتخابات مجلس دهم از حوزه تفت و میبد، رئیس هیئت مدیره کانون یزدی تباران است.