وارد هیچ مناقشه بین المللی نخواهیم شد

وارد هیچ مناقشه بین المللی نخواهیم شدبه گزارش خبرنگار ایرنا، محمد شریعتمداری سه شنبه در جمع برخی از فعالان و سرمایه گذاران بوشهری مقیم خارج از کشور، افزود: برخلاف برخی ادعاها که سیاست خارجی جمهوری اسلامی در مساله هسته ای را رویکردی منفعل و خارج از چارچوب عزتمندی ملت می دانند، تیم قوی و با تدبیر سیاست خارجی جمهوری اسلامی تاکنون با منطقی قوی و هوشمندانه وارد مذاکرات حساس هسته ای شده است.

وی گفت: رهبر معظم انقلاب نیز بارها مذاکره کنندگان را افرادی دلسوز، کارآمد و خواهان عزتمندی و سرافرازی ایران اسلامی دانسته اند و راهبرد دولت یازدهم را در این زمینه تایید کرده اند.

وی اظهار داشت: عزت و عزتمندی در افزایش تحریم ها و ابهام کاری برخی واقعیت های موجود نیست.

شریعتمداری ابراز داشت: دولت یازدهم به شدت با این گونه رفتارها که بخواهد به نام مفاهیم و مبانی اسلامی و این نظام عزت و آینده کشور را خدشه دار کند و یا در لوای برخی مسایل گویش های جنگ طلبانه ای را به رخ بکشاند، مخالف است.

معاون اجرایی رییس جمهوری بیان کرد: موضع مشخص دولت این است که خواهان عزت و عزتمندی واقعی هر فرد ایرانی در هر جای دنیا است.

وی با بیان اینکه آغاز به کار دولت یازدهم در شرایطی بود که کشور در ابعاد مختلف با چالش ها و بحران های اساسی دست و پنجه نرم می کرد، افزود: این دولت اکنون با تدبیر ، حکمت و عاقلانه ترین روش ها و سیاست های اعمالی خود ثبات و آرامش را در حوزه های گوناگون به جامعه برگردانده است.

شریعمتداری با تاکید بر اینکه شکست تحریم ها و دفاع از حقوق ملت ایران در مجامع بین المللی در موضوع هسته ای بزرگترین دستاورد دولت تدبیر و امید و تیم مذاکره کننده است، گفت: هر ایرانی مقیم خارج از کشور نیز به عنوان سفیر و نماینده دولت و ملت ایران باید همین سیاست و راهبرد را در لابی گری ها، رفتارها و منش دیپلماسی خود اعمال کند.

وی با ناقص دانستن و غیرکارشناسی بودن فرایند فاز نخست طرح هدفمندی یارانه ها و توزیع یارانه نقدی در دولت گذشته، بیان کرد: سالانه بیش از 45 هزار میلیارد تومان بدون هیچ گونه حسابرسی مناسب و آینده نگری به حساب کارتخوان های خانوارها می رود و این میزان پول در قالب پرداخت یارانه نقدی هیچ تاثیری در توسعه اقتصادی و درآمد واقعی و پایدار خانواده ها و کشور نداشته است.

شریعتمداری افزود: کل بودجه عمرانی کشور در سال کمتر از 25 هزار میلیارد تومان است.

معاون رییس جمهوری گفت: در مدت آغاز دولت یازدهم تاکنون بیش از شش هزار میلیارد تومان یارانه درمان پرداخت شده است.

وی اجرای بسته اقتصادی خروج غیرتورمی و رونق اقتصادی را مهمترین و با ارج ترین راهکار برای بهبود وضعیت اقتصادی و همچنین رونق تولید داخلی دانست وگفت: دولت با نگاهی آسیب شناسانه به عوامل بروز رکود تورمی و راهبردهای خروج از آن و نیز فرآیند رونق اقتصادی و کاهش تورم اقدام به تهیه و تدوین این بسته مهم اقتصادی کرد.

شریعمتداری با تاکید بر اینکه بی نظمی ها و بی ثباتی های اقتصادی در گذشته موجب بروز مشکلات متعدد و بی اعتمادی فعالان و بسیاری از سرمایه گذاران داخلی و خارجی از این کشور شده است، از آمادگی کامل دولت یازدهم برای حمایت از فعالان این عرصه سخن گفت.

وی به تشکیل شورای عالی ایرانیان مقیم خارج از کشور با راهبردها و سیاست های جدید و کارشناسی در این دولت اشاره و بیان کرد: رویکرد مهم این است که به جای برگزاری همایش های سنگین و بی نتیجه، با برگزاری نشست های تخصصی و البته با نگاه بومی و منطقه ای مسایل و مشکلات مربوط به این حوزه بررسی و تصمیم های لازم برای رفع آنها انجام شود.

دبیرکل شورای عالی ایرانیان مقیم خارج از کشور نیز در این نشست با تایید و تاکید بر این رویکرد مهم در دولت تدبیر و امید مبنی بر نگاه های بومی و منطقه ای به موضوع ایرانیان خارج از کشور گفت: جذب این سرمایه ها مهمترین راهکار توسعه پایدار در کشور محسوب می شود.

سید جواد قوام شهیدی افزود: با تلاش شورای ایرانیان مقیم خارج از کشور تاکنون بیش از دهها سند توسعه ، طرح های تحقیقاتی و پژوهش های کاربردی و با همکاری سایر دانشگاه های معتبر اروپایی ، آمریکایی و کانادایی در رشته های مختلف به امضا و توافق رسیده است.

وی از اهتمام ویژه رییس جمهوری برای جذب داشته ها و بهره گیری از هنر و توانمندی های ایرانیان خارج از کشور برای توسعه و آبادانی کشور در ابعاد مختلف تقدیر کرد و گفت: رویکرد دولت یازدهم در این زمینه مبتنی بر اعتماد سازی دو سویه است.

وی اضافه کرد: همانگونه که ایرانیان و بویژه فعالان و سرمایه گذاران ایرانی مقیم خارج از کشور مایل به خدمت و ارایه راهکارها و توانمندی های خود در حوزه های مختلف به کشور و منطقه خود هستند دولت و دستگاه های مختلف اجرایی نیز موظف به همکاری و ایجاد زمینه های لازم برای حضور و فعالیت آنها هستند.

قوام شهیدی اظهار کرد: یکی از اشکالات و ایرادهای اساسی در جذب سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی در برخی استان ها وجود بروکراسی و روند کند تشریفات اداری است که این مهم به شدت مورد تاکید و گلایه سرمایه گذاران خارجی و نیز ایرانیان مقیم خارج از کشور واقع شده است.

وی گفت: استان بوشهر به لحاظ دارا بودن شرایط منحصر بفرد بوِیژه در حوزه صنعت نفت و پتروشیمی و شرایط ایده آل برای جذب سرمایه گذاری در ابعاد مختلف می تواند با ایجاد طرح پنجره واحد مقدمات انجام فعالیت های مهم اقتصادی را در این استان بیش از پیش فراهم کند.

در این نشست همچنین برخی فعالان و سرمایه گذاران بوشهری مقیم خارج از کشور به بیان برخی محدودیت ها ، مشکلات و دغدغه های پیش رو برای سرمایه گذاری در کشور و استان پرداختند.

معاون اجرایی رییس جمهوری در قالب کاروان تدبیر و امید وارد استان بوشهر شد.

 
تاریخ درج خبر: چهارشنبه ٢٤ دی ١٣٩٣ / شماره خبر: ٣٩١٩

خروج