گرامیداشت جشن اعیاد شعبانیه با حضور ایرانیان در خارج از کشور

گرامیداشت جشن اعیاد شعبانیه با حضور ایرانیان در خارج از کشوربه گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، این مراسم در کشورهای ذیل برگزار شد:


سنگال
 به مناسبت اعیاد شعبانیه، روز جانباز و سالگرد آزاد‌سازی خرمشهر مراسم جشنی به همت رایزنی فرهنگی کشورمان و با حضور مصباحی‌مقدم، نماینده مجلس شورای اسلامی کشورمان در مرکز فرهنگی ایران در داکار  برگزار شد.
در این مراسم که کارگزاران نظام و مسئولین نهادهای ایرانی وخانواده ایرانیان مقیم داکار حضور داشتند، ذاکری، رایزن فرهنگی کشورمان با تبریک اعیاد شعبانیه و خیر مقدم به هیأت پارلمانی کشورمان برای تحقق اهداف این سفر آرزوی موفقیت کرد.
مصباحی‌مقدم طی سخنانی با بیان رشادت‌ها ودلاوری‌های ملت ایران که برگرفته از مکتب اهل بیت(ع) و فداکاری‌های حضرت ابوالفضل‌العباس(ع)، رمز حصول موفقیت‌های بزرگ را تأسی به بزرگان دانسته و با یادآوری روز جانباز و ذکر خاطرات جنگ  مواردی از رشادت‌های رزمندگان اسلام و فضای معنوی جبهه را بیان کرد.
شبیبی، سرپرست جدید و موقت سفارت نیز که از جانبازان و رزمندگان دفاع مقدس است، به بیان خاطره‌ای از جبهه و روحیات معنوی رزمندگان  پرداخت.
همچنین رایزن فرهنگی کشورمان ضمن قرائت اشعاری در مدح اهل بیت(ع) و ابیاتی از شعر مقاومت، خاطرات خود از عملیات بیت المقدس و آزادی خرمشهر که منجر به مجروحیت وی شد را برای حضار بازگو کرد.
 ترکیه(ارزروم)
به همت وابستگی فرهنگی سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران، جشن اعیاد شعبانیه با حضور دانشجویان و ایرانیان مقیم ارزروم در محل سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.
در این مراسم سرکنسول کشورمان در سخنانی امام حسین(ع) را کشتی نجات عالم بشریت در عصر حاضر ذکر کرد که نه تنها شیعه و سنی؛ بلکه همه افراد با تکیه بر این سفینه نجات و مصباح الهدی، راه و رسم زندگی را آموخته و به سعادت ابدی و اخروی نایل خواهند شد.
  سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در ارزروم با اشاره به شخصیت والای حضرت ابوالفضل عباس(ع)، استقامت علمدار کربلا را با جان فشانی‌های رزمندگان جنگ تحمیلی مقایسه و از رشادت فرزندان رشید ایران اسلامی در آستانه سالروز فتح خرمشهر تقدیر کرد.
سپس مداح اهل بیت(ع) در مدح ائمه اطهار‌(ع) به مدیحه‌سرایی پرداخت.
افغانستان(کابل)
به مناسبت سوم شعبان سالروز ولادت با سعادت سرور و سالار شهیدان امام حسین(ع) محفل جشنی از سوی شورای عالی قرآنی افغانستان برگزار شد.
این مراسم نورانی با حضور مسئولین مراکز فرهنگی، اساتید قرآنی و قرآن‌آموزان این نهاد با تلاوت آیاتی از قرآن کریم آغاز شد و سپس گروه سرود به اجرای برنامه پرداخت.
سخنرانان نیز راجع به شخصیت باعظمت حماسه ساز کربلا حضرت امام حسین(علیه‌السلام) مطالبی ایراد کردند.
در بخشی از برنامه، رئیس شورای عالی قرآنی افغانستان ضمن تبریک این عید بزرگ از امام حسین(ع) به عنوان بزرگترین شخصیت جهان بشریت نام برد که تحت تربیت جد بزرگوارش حضرت رسول اکرم(ص) قرار داشت و آن حضرت بارها مقام او را برای مردم به عنوان یک انسان الهی روشن ساخت.
وی همچنین تأکید کرد: امام حسین(ع) فرمود: « هیهات منا الذله» و در جای دیگر فرمودند: «مرگ رنگین بهتر از زندگی ننگین است.»، بنابراین ما هم باید با الگوگیری از نهضت آن حضرت در برابر ظلم و استبداد بایستیم و در مقابل تجاوزها و فسادهای ظالمین منطقه آرام نباشیم.
ارمنستان
 به همین مناسبت مراسم جشن با شکوهی در مسجد کبود ایروان برگزار شد و در آن تعدادی از ایرانیان مقیم، دانشجویان ایرانی، کارکنان نهادهای مستقر در ایروان از جمله سفارت و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، معلّمان مجتمع شهید فهمیده، بانک ملت شعبه ایروان، اتحادیه تجار و بازرگانان ایرانی به همراه خانواده‌هایشان حضور یافتند.
در ابتدای مراسم مجید مشکی، رایزن فرهنگی کشورمان با ذکر احادیثی از حضرت امام حسین(ع) بیاناتی را در باب شخصیت و زندگانی آن امام همام و برادر و فرزندش حضرت عباس بن علی(ع) و علی بن‌الحسین(ع) ایراد کرد.
در ادامه مراسم مولودی‌خوانی و مدیحه‌سرایی با سلام و صلوات بر سید و سالار شهیدان و اشعاری قرائت و سرودهایی اجرا شد.
هند(بمبئی)
مراسم جشن ولادت حضرت امام حسین(ع) با سخنرانی مسئول خانه فرهنگ ایران و با حضور خالقی سرکنسول، ایرانیان مقیم و  و ارگان‌های حاضر در انجمن ایرانیان شهر بمبئی برگزار شد.
در این مراسم که با حمایت خانه فرهنگ جمهوری اسلامی برگزار شد، مهدی زارع بی‌عیب، وابسته فرهنگی کشورمان در سخنانی گفت: انسان‌ها در بحبوحه زندگی طبق فرمایش امام حسین(ع) نباید دین را سپر دنیا قرار دهند و از دین بهره‌برداری ابزاری کنند.
وی به این موضوع نیز اشاره کرد که تنها قلب آدمی با داشتن محبت امام حسین(ع) و اهل بیت(ع) به درجات عالی معرفت و شناخت خدا  می‌رسد و سعادتمند خواهد شد.
در ادامه اشعاری در وصف منقبت و ذکر سجایای اباعبدالله الحسین(ع) سروده شد.
مسلمانان شیعه هند هر ساله ولادت امام حسین(ع) را باشکوه خاصی برگزار می‌کنند.
پاکستان (کویته)
با حمایت خانه فرهنگ کویته، مراسم جشن باشکوهی به مناسبت ولادت باسعادت حضرت امام حسین، حضرت ابوالفضل‌العباس و حضرت زین‌العابدین(علیهم‌السلام)، با حضور یحیوی، سرکنسول و کلیه مأمورین اعزامی به همراه خانواده‌هایشان، در سرکنسولگری ایران  برگزار شد.
  در این مراسم پس از تبریک اعیاد شعبانیه توسط سید‌ابوالفضل حسینی، مسئول خانه فرهنگ، یحیوی، سرکنسول در سخنانی نیز این ایام را تبریک گفت و مطالبی در خصوص ولادت این سه بزرگوار عنوان کرد.
وی در  ادامه از همکاران جانباز تقدیر و تشکر کرد و دقایقی در خصوص روز پاسدار و روزگرامیداشت جانباز مطالبی را بیان کرد.
سپس باغانی، کنسول اشعار بسیار زیبایی به همین مناسبت قرائت کرد  و در پایان، مراسم مولودی‌خوانی برگزار شد.
همچنین به همت خانه فرهنگ ایران در کویته مقاله‌ای با عنوان «سیدنا امام حسین(ع)» در روزنامه‌های «عوام» و «باخبر» کویته به چاپ رسید. در این مقاله به تولد، زندگی و شخصیت امام(ع) اشاره شد.

 
تاریخ درج خبر: يکشنبه ٣ خرداد ١٣٩٤ / شماره خبر: ٤٤٢٤ /

خروج